Güvenlik 19 MART 2012 / 13:01

ESET: Ödül vaatlerine kanmayın

İnternet sitelerinde kullanıcıları ödül vaadiyle kandırıp, dolandıran uygulamalar dünya tehdit sıralamasında bir anda 5. sıraya yerleşti.ESET tarafından yayınlanan Şubat ayı sonu raporunda “HTML/Fraud.BG” adı verilen uygulamalar özellikle anket veya kayıt formu doldurduktan sonra bir şeyler kazanma şansı sunan internet sitelerinde görülüyor. Kullanıcılar, ödül kazanmayı umarken, bilgisayarına giren truva atları sebebiyle daha önce anket formuna girdikleri kişisel bilgilerini bilgisayar korsanlarının kullanımına sunmuş oluyorlar.

Dolandırıcılık çeşitlemelerinde olan HTML/Fraud.BG, yüzde 1,64’lük bulaşma oranı ile tehditler dünyasına ilk 10’dan giriş yaparken, bu zararlı uygulama hakkında bilgiler veren ESET Malware Araştırmacısı Robert Lipovksi, kullanıcıların anket veya kayıt formu doldurduktan sonra bir şeyler kazanma şansı sunan internet sitelerinde bu virüsle karşılaşabileceğini belirtirken, kullanıcıları bu sitelerden gelecek kısa mesajlar ve e-postalar konusunda uyardı.

ESET Dünya Tehdit Raporu’nunn ilk sırasında ise geçen ay olduğu gibi yine “HTML/ScrInject.B“ adlı zararlı yazılım bulunuyor. Yüzde 3,93’lük global bulaşma oranına sahip HTML/ScrInject.B, internet sayfalarının karmaşık kaynak kodlarının bulunduğu komut dosyalarında yer alma veya kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak indirme, bu sitelere yönlendirme gibi etkileri içeriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun