Güvenlik 29 AĞUSTOS 2013 / 12:34

En yaygın zararlı yazılım istenmeyen e-posta

Kaspersky Lab' ın yayınladığı Temmuz ayı istenmeyen e-posta izleme sonuçlarına göre, zararlı yazılımların neredeyse tamamı artık kişisel bilgilerin peşinde.
Kaspersky Lab tarafından hazırlanan Temmuz ayı spam raporuna göre, en sık rastlanan zararlı yazılımlar yüzde 71,2 ile İstenmeyen e-postalar olarak belirlendi. Kaynak adreslerse yüzde 23,4 Çin, yüzde 18 ABD ve yüzde 14,9 oranla Güney Kore olarak tespit edildi.

Zararlı programlar banka, çevrimiçi mağaza, teslimat hizmetleri ve elbette sosyal ağların geri bildirimleri şeklinde görünecek şekilde tasarlanmış olan Zbot Truva atı taşıyan sahte e-posta adresleri kullanıyorlar.

İstenmeyen e-posta reklamlarına ilgi çekmek İngiltere tahtının yeni varisinin doğumu, muhbir Edward Snowden'in yargılanması ve Mısır Başkanı Mursi'nin görevinden alınması gibi kullanıcıların ilgilenecekleri, dünyada genelindeki önemli olaylar kullanıldı.

‘Bank Of America’

Bank of America'nın adını kullanan sahte mesajlar, Temmuz ayı içinde dolandırıcılar arasında oldukça popüler hale geldi.Zararlı yazılım, bankaların web sitelerine yapılan talepleri yakalıyor ve “güvenlik sağlamak” amacıyla, kullanıcının çeşitli “ek bilgiler” içeren formları doldurmasını istiyor. Ancak banka Trojan’ı, başarılı bir şekilde oturum açmak yerine kullanıcının parasına yetkisiz erişim sağlıyor. Bu Trojan’ın, Android işletim sistemini hedefleyen çeşitleri artık, zararlı yazılım kullanıcılarının, bankaların kullanıcılara gönderdiği (örneğin kısa mesajla) işlem onay kodlarını yakalamalarına olanak veriyor.

Rekor yayılım
Mobil Android işletim sistemini hedefleyen SMS-Flooder.AndroidOS.Didat.a, 15. sıradan listeye girdi. Toplu metin mesajları göndermeye ve bunları yönetmesine olanak tanıyan yazılım, yayılma hızıyla rekor kırdı.
Birçok vaka, çevrimiçi bankacılık hizmetlerine erişim sağlamak için kişisel verileri kullanan banka Trojan’ları (Truva Atları) ailesine mensup zararlı programlar içeriyor. Kendi başına tüm zararlı eklerin yüzde 23'ünden sorumlu olan, kötü şöhretli Zbot/ZeuS casus yazılım programı, Windows sisteminde oturum açan veya Android mobil cihaz kullanan çevrimiçi bankacılık hizmeti kullanıcılarını hedefliyor.

Yeni tehlikeler
Android kullanıcılarının artması bu tip tehditleri arttırması bekleniyor. Saldırıların metin mesajları gönderme becerisine sahip olan bu yazılımların gizli verileri çalan Truva atı tipi virüslerle birleşerek gelişmesi ise korkularak beklenen bir tehlike

 

 
ETİKETLER : kaspersky trojan zbot
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun