Güvenlik 16 NİSAN 2012 / 12:13

En yaygın tehdit çıkarılabilir aygıtlar

USB ya da SD kart gibi çıkarılabilir aygıtlar yoluyla bulaşan virüsler 2011 yılında siber suçluların ilk tercihi oldu. Bunun en büyük nedeni olarak virüslerin bu şekilde hızla yayılabilmesi ve bu cihazların bilgisayara takıldığı an çalışması gösteriliyor. Bilişim dünyasında trendler kullanıcı ihtiyaçlarına göre değiştikçe, siber suç sektörünün ilgi alanları da aynı yöne doğru hızlı şekilde değişiyor. USB Bellek, SD kart gibi çıkarılabilir aygıtların kullanımı yaygınlaşmaya başladıktan sonra, bu cihazlar yoluyla bulaşmaya başlayan virüslerin sayısında büyük artışlar yaşanmaya başlandı. “INF/Autorun“ olarak tanımlanan bu virüs ailesi, ESET’in 2011 yılı Küresel Tehditler Raporu tespitlerine göre yıl boyunca en çok görülen tehdit oldu.

Siber suçluların belirgin şekilde çıkarılabilir araçlara yönelmesinin nedeni, virüslerin bu cihazlar üzerinde hızla yayılabilmesi ve cihazlardaki virüsleri çalıştırmak için hiçbir kullanıcı hareketine ihtiyaç duymadan bilgisayara takıldığı an çalışabilmeleri. Bu durumda temiz olmayan çıkarılabilir aygıtlar güvenliğimiz için önemli bir tehlike teşkil ediyor. Bu tehlikeye karşı, kullanıcıların çıkarılabilir aygıtlar üzerindeki kontrolünü artıracak bir özelliğe gereksinim duyulmaya başlandı.

ESET Live Grid 2011 Küresel Tehdit Raporu İstatistikleri

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun