Güvenlik 16 ŞUBAT 2016 / 14:24

Emniyet Genel Müdürlüğünden çalındığı iddia edilen veriler sızdırıldı

Anonymous, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, EGM'ye ait olduğunu iddia ettiği 20 gigabaytlık veriyi genel erişime açtı

Aktivist gruplar, Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanına sızarak elde ettiklerini iddia ettikleri miktarı 20 GB'ye yakın veriyi yayınladı. Sızan verilerde 45 milyona yakın vatandaşın bilgisi olduğu tahmin ediliyor.

Bilgiler yayımlandıktan sonra Anonymous’un Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğünde çıkan belgeler “ROR[RG]” tarafından çalınmıştır. Anonymous’un bu sızmayla alakası yoktur. .@CthulhuSec ve Anonymous başta olmak üzere, bu belgelerin yayılmasına (!) yardımcı olmuştur” ifadeleri yer aldı. 

Anonymous’un resmi Twitter hesabında paylaştığı https://turkey.thecthulhu.com/ adresinde saldırının gerekçesi ve boyutları hakkında bilgi verilirken, yine aynı adres üzerinden sızdırılan veriler indirilebiliyor. İndirilen dosyadan Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kayıtlı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adres ve kimlik bilgilerine ulaşılabilecek sorgu ekranı çıktığı ifade edilirken, bazı kullanıcıların sisteme giriş yaparken kodlama hataları aldıkları da belirtiliyor.

Diğer taraftan bir başka iddia ise yayınlanan verilerin 2013 yılı öncesi başka saldırılarda elde edildiği yönünde. Yani Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerine sızma söz konusu değil. Bu iddiaların temelinde ise verilerde (yine iddialara göre) 2013 yılından sonra eklenmiş herhangi bir bilgi olmadığı yatıyor. 


Geçtiğimi Aralık ayında "tr." uzantılı sitelere düzenlenen saldırılardan birçok site etkilenmiş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve ODTÜ arasında tartışmalar yaşanmıştı. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun