Güvenlik 09 MAYIS 2012 / 16:41

EMC açıkladı: Türkiye'deki veriler Avrupa'dakilere oranla yüzde 50 daha fazla risk altında

Türkiye'deki verilerin riski yüzde 50 daha fazla

EMC desteğiyle bağımsız araştırma şirketi Vanson Bourne tarafından gerçekleştirilen araştırma günümüz şartlarına uymayan yedekleme ve kurtarma altyapılarına dikkat çekti. Veri kayıpları ve arızaya bağlı aksama sürelerinin en önemli sebebi yüzde 55'lik oranla donanım arızası olurken, bunu yüzde 40'lık oranla yazılım arızası ve yüzde 36'lık oranla güvenlik ihlalleri takip etti. Aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ın bulunduğu beş ülkede kamu, telekom, medya, finans, üretim, enerji, perakende ve sağlık sektörlerini temsilen, 250 ile 3 bin çalışanlı,1000 şirketin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre bu bölgede olabilecek bir felakette şirketlerin yüzde 82'si verilerini ve sistemlerini kurtarması oldukça zor görünüyor. Araştırmanın bu noktada dikkat çekici yanlarından biri ise bu şirketlerin son 12 ay içerisinde veri kaybı ya da sistem aksama süresi gibi sorunlardan müzdarip olduklarını bildirmeleri oldu.

Araştırmaya göre işin Avrupa tarafında da durum aynı. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Rusya pazarlarını kapsayarak gerçekleşen araştırmada, Avrupa’da araştırmaya katılan kuruluşların yüzde 74’ü bugünkü sistem ve altyapılarıyla, kayıp veri ve sistemlerini kurtaramayabileceklerini ifade ettiler. Ayrıca raporda, bu kuruluşların yüzde 54'ünün son 12 ay içinde veri kaybı ve sistem aksaması gibi sorunlarla uğraştıkları da belirtildi.

Türk şirketleri verilerini kurtarabileceklerinden emin değiller

İşin Türkiye boyutuna gelindiğinde de durum farklı değil. Şirketler, bölgeye paralel olarak yüzde 81 oranında aksama süresi, kesinti ya da arıza sonrasında sistemlerini ve verilerini kurtarabileceklerinden emin olmadıklarını belirtiyorlar. Rapora göre, ülkedeki işletmelerin yüzde 51'i de son 12 ay içinde veri kaybı ya da sistem kesintisi gibi sorunlarla uğraştıklarını bildirdiler.

Şirketlerin yüzde 59'u bu sorunlara donanım arızasının sebep olduğunu belirtirken, bu durumun yarattığı en olumsuz etkinin çalışanların verimliliği konusunda yaşandığını dile getirdiler. Araştırmada, Türk işletmelerin yüzde 66 oranında disk tabanlı veri depolama çözümleri kullanırken, yüzde 53'ünün hala teyp kullandıkları ortaya çıktı.

Araştırmanın Türkiye ile ilgili en ilginç sonuçlarından biri de araştırmaya katılan 250 kuruluşun yüzde 41'inin BT bütçelerinin yüzde kaçını veri kurtarma ve yedeklemeye ayırdıklarını bilmemesi oldu. Bütçe konusundaki bilinçsizliğin yanı sıra işin kanuni yükümlülükleri hakkında da fikir sahibi olmayan işletmelerin oranı yüzde 29'larda seyrediyor. Bölge ortalamasının yüzde 16 olduğunu düşünürsek, bu durumu "kötünün iyisi" olarak nitelendirebiliriz.Avrupa yedekleme için hala CD-ROM'u tercih ediyor

Konuyla ilgili konuşan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, araştırmanın ortaya koyduğu sonuçların demode teknolojileri geride bırakıp, yedekleme sistemlerinde köklü bir değişime gidilme ihtiyacının altını çizdiğini dile getirdi. Sönmez, araştırmanın bölgedeki yedekleme ve felaket kurtarma stratejilerinin yeterliğini inceleyerek, yedekleme sistemlerindeki köklü bir değişimin şirketlerin veri kaybını ve farklı sebeplere bağlı aksama sürelerini nasıl önleyebileceğini öngördüğünü söyledi. Bunun yanı sıra şirketlerin özellikle bulut bilişim ve yedekleme konusunda bilinçlenmeleri gerektiğini ifade eden Sönmez, özellikle KOBİ'lerin "kullan-öde" modelini kullanabileceğinin altını çizdi.

Araştırmaya değinen EMC, EMEA Bölgesi Yedekleme ve Kurtarma Sistemleri, Pazarlama Direktörü Kelly Ferguson, ortaya çıkan sonuçlar ışığında yedekleme ve kurtarma konularındaki yaklaşımlarda mutlaka revizyona gidilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle elektronik veriler ve bu verilerle ilgili sistemlerin başarının anahtarı olduğunu ifade eden Ferguson, çoğu şirketin sistem arızalarına karşı hazırlıksız olduğunu söyledi.

Avrupalı işletmelerin neredeyse yarısının hala yedekleme ve kurtarma işlemleri için CD-ROM teknolojisi kullandığını ifade eden Ferguson, şirketlerin yeni teknolojilerin şirketlere daha düşük maliyet ve yüksek güvenlik sunduğunu sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun