Güvenlik 22 TEMMUZ 2011 / 12:30

El mi yaman, bey mi yaman?

Siber güvenlik uzmanları, son dönemde artan siber saldırılara karşı başlatılan FBI baskınlarını tartışırken, emniyet yetkililerinin yüzü gülüyor.Uzmanlara göre, FBI’ın siber saldırılara katıldıkları iddiasıyla 16 kişiyi tutuklaması, bir bilgi hazinesini ortaya koyuyor ve bunları, başka tutuklamalar da izleyebilir. ABD yetkililerinin bugüne kadar konuyla ilgili en büyük reaksiyonu, Anonymous üyelerine yönelik hamle oldu. Bu hamlenin, benzer haklama girişimlerinde bulunmak isteyenleri caydırabileceği üzerinde de duruluyor.

Reuters’in haberine göre, konuyla ilgili tutuklamalar 9 eyalette ve Columbia’da yapıldı. FBI ajanları ayrıca 35’ten fazla arama emri çıkartarak, bilgisayar ve diğer kayıtlara el koydu. Bazı siber güvenlik uzmanları, bu baskınların çok uzun süreli bir etkisinin olup olmayacağını tartışırken, emniyet yetkilileri ise, bunun çok başarılı bir operasyon olduğu kanısında.

Ödeme sistemleri tehdit altında

Anonymous üyeleri, geçtiğimiz yıl eBay’in PayPal’ine, Visa ve Mastercard’a yönelik saldırılar düzenlemişti. Bu saldırılar da, siteleri işlemez hale getiren giriş yığınını oluşturup yönlendirmeyi içeriyordu. Son gözaltılar Anonymous üyelerini de kapsadı. Ancak emniyet yetkilileri bu tutuklamalarla ilgili daha fazla detay paylaşmadı.

Anonymous ve bağlantılı haklayıcı grupların saldırıları çok dikkat çekerken, casusluğu hedefleyen siber suçlar da FBI’ın yüksek önceliği halini aldı. Bu hamlelerin örnekleri de Google, Lockheed Martin ve IMF’ye yönelik saldırılar oldu.

Operasyonlar saldırganları azdırabilir

Buna rağmen, söz konusu tutuklamaların, umulan etkiyi sağlayıp sağlamayacağı da belirsiz. Zaten Anonymous ve Lulz Security de geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, eylemlerinin devam edeceğini bildirdi.

Emniyet yetkililerine göre, siber saldırılarda yer alanlar muhtemelen bugüne kadar hiç bir ‘hapishane’ riskini göz önüne almadı, peşlerine düşüleceğini ve sonuçta yakalanabileceklerini tahmin etmedi. Tutuklanan kişilerin suçlu bulunması halinde, korunmakta olan bir bilgisayara hasar vermeye çalışmak suçundan 10 yıla kadar hapis cezası alması söz konusu olabilecek. Güvenlik uzmanlarına göre de bu kişiler, hiç de hapis için hazır değil ve bunun bir şaka olmadığını da görecekler.

Uzmanlara göre bu siber saldırıların muhtemelen tek bir olumlu sonucu olacak: Network ve web sitesi yöneticileri artık güvenliğe daha da dikkat edecekler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun