Güvenlik 01 ARALIK 2011 / 16:32

Dünyanın yeni Robin Hood’ları güvenlikle alay ediyor

Dünyanın yeni Robin Hood’ları güvenlikle alay ediyor

Kendilerini ‘Teampoison’ olarak isimlendiren bir grup haklayıcı, Birleşmiş Milletler’den (BM) olduğunu iddia ettikleri 100’den fazla e-posta adresini ve giriş detaylarını açıkladı.Söz konusu e-posta adreslerinin birçoğunun Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) üyelerine ait olduğu sanılıyor. Bir UNDP sözcüsü ise, söz konusu saldırıda hedefin eski verileri içeren eski bir sunucu olduğunun sanıldığını açıkladı. BBC News haberine göre UNDP söz konusu sunucuyu buldu ve onu devredışı bıraktı. Sözcü; 2007 yılına uzanan verileri içeren sunucuda, hiçbir aktif şifre olmadığı belirtilirken, undp.org’a ise bir müdahale olmadığını bildirdi.

Bu arada sunucudan elde edilen detaylar Teampoison logosuyla Pastebin sitesinde yer aldı. Sitedeki mesajda söz konusu bilgiler BM’ye yönelik ‘Yeni Dünya Düzeni’ni tanıtmaya çabalama’ suçlamasıyla yerini aldı ve şu soru soruldu: “Birleşmiş Milletler, neden bizi hesaba katmadın?’

BM güvenlik uzmanlarıyla dalga geçtiler

Sitede e-posta adreslerinin birçoğu undp.org uzantısıyla yer alırken, diğerleri OECD, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve İngiliz Ulusal İstatistik Kuruluşu’nun (ONS) üyelerine aitti. Sitede bazı hesapların şifresi olmadığı bilgisi de yer aldı. Mesaj şu alaycı sözlerle sona erdi: “Şimdi asıl soru ‘nasıl’? BM’de ‘güvenlik uzmanları’ olarak bilinenlerin bunu belirlemesine izin vereceğiz. İyi günler.”

Güvenlik şirketi Sophos, Teampoison haklayıcılarının daha önce de Blackberry akıllı telefonların web sitesine saldırı yaptığını, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ile ilgili gizli bilgileri yayınladığını hatırlattı. Sophos yetkilileri, Teampoison’ın bir süre önce yaptığı açıklamada Anonymous ile ‘Operation Robin Hood’ isimli yeni bir yapıda güçlerini birleştirdiğini de belirtti.

Grup ise yaptığı açıklamada bu operasyonun amacının kredi kartlarından para alıp, bunu bireylere ve hayır kurumlarına bağışlamak olduğunu söyledi. BM saldırı mesajında Anonymous’a da bir gönderme yapan Teampoison, banka saldırı planı ile ilgili daha fazla bilgiyi içeren bir Youtube videosunun linkini de ekledi.