Güvenlik 01 EKİM 2013 / 15:22

Dünyada siber ordu yatırımları hızla artıyor

Dünya çapında sayısı her geçen gün artan siber saldırılara karşı birçok ülke siber ordu kurarak güvenlik önlemleri almaya devam ederken Britanya'dan önemli bir adım geldi.2013 yılının başında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ABD’nin siber güvenlik gücünü dört katına çıkartmayı planladıklarını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de koalisyon hükümetinin ana gücü olan Muhafazakar Parti’nin düzenlediği bir konferansta konuşan İngiltere Savunma Bakanlığı Sekreteri Philip Hammond, İngiltere’ye yönelik özellikle de son yıllarda artan siber güvenlik tehditlerine dikkat çekerek savunma harcamalarında siber güvenlik payının her geçen gün artığını ve bu saldırılara karşı bir ekip oluşturduklarını bildirdi.

Siber orduda askerler de yer alacak

Britanya Savunma Bakanlığı Sekreteri Philip Hammond, Britanya’nın internet üzerinden yapılan bu saldırılara karşı korunması gerektiğini söylerken bu saldırılara “caydırıcı etki yaratması için” karşı saldırı ile cevap vermeleri gerektiğini söyledi. Yalnız geçtiğimiz yıl hükümetin güvenli internet ağına karşı 400 binin üzerinde siber saldırı gerçekleştirildiğini belirten Hammond, bu saldırıları önlemeye yönelik Ortak Siber İkmal Kuvvetleri (Joint Cyber Reserve) adı altında bir birlik de oluşturacaklarını ve bu birliğin saldırı yeterliliği de olacağını ifade etti.

Oluşturulacak siber orduya 500 milyon sterlin bütçe ayrılacağını söyleyen Hammond, bu birlikte alanında uzman kişilerin yer alacağını aktardı. Ekim ayından itibaren göreve alınacak uzmanlardan oluşacak birlikler, Başbakan David Cameron'un ifadesine göre, sanal alemde düşman tarafına karşı saldırılar düzenleyecekler.Diğer ülkelerin de bu tarz savunma sistemlerine sahip olduğuna dikkat çeken Hammond, bu karşı saldırıların kimyasal silahları, iletişim şekillerini, casus uçakları, gemileri ve donanımları engelleyebilmek için kullanılabileceğini söylüyor. Oluşturulacak siber ordu için önümüzdeki aylarda alanında uzman birçok kişinin istihdam edileceğini belirten Hammond, bunların bir kısmının sivil bilgisayar mühendisleri, bir kısmının ise asker olacağının altını çizdi.

Saldırıların büyük bir kısmı Çin ve Rusya merkezli

İngiltere’nin özellikle de son birkaç yılda siber saldırıların hedefi haline gelmesi ve geçtiğimiz Temmuz ayında siber saldırılar konusunda uzmanların görüşüne göre, ülkenin bu konuda attığı adımların başarısız. Uzmanların bu yorumlarına da açıklık getiren Hammond, kuracakları yeni birliğin siber güvenlik konusunda çalışmalar yürüten diğer devlet kurumlarıyla ortak çalışmalar yürüteceğini söyleyerek, askeri birliklerin enformasyon teknolojilerine olan bağımlılığına dikkat çekti.

Olası bir siber saldırının orduya ciddi şekilde zarar verebileceğini söyleyen Hammond, yeni birliklerin oluşturulmasının siviller için heyecan verici bir fırsat olduğunu, orduda başka türlü kariyer yapma imkanı olmayan uzmanların milli güvenliğin savunması için çalışabileceklerini söyledi.

Oluşturulacak ekibin, NSA skandalı sonrasında ciddi eleştiriler alan İngiliz İstihbarat Örgütü (GCHQ) ile ortak çalışacak olması ise siber saldırı ve savunmada elektronik takibin de kullanılacağı olarak yorumlanıyor. Hammond, ekibin çalışma şekli ve yöntemi ile ilgili detay vermezken, İngiltere’ye yönelik düzenlenen siber saldırıların büyük bir kısmının Çin ve Rusya merkezli olduğunu belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun