Güvenlik 16 HAZİRAN 2011 / 14:18

Dünya siber saldırıları tartışıyor

Güney Kore, dünya çapında hükümetler ve önemli şirketlere karşı artan siber saldırılar nedeniyle güvenlik planı hazırladığını açıkladı. G20 ülkelerinden Endonezya da hackerlar tarafından ciddi zararlar görebileceğini duyurdu. Avustralya, Hindistan ve Japonya uluslararası işbirliğine gidilmesi gerektiğini düşünüyor.Bizim de aralarından olduğumuz G20 ülkeleri arasında yer alan Asya’nın önemli ülkelerinden Endonezya, hackerlar tarafından zarar görmekten çekindiğini açıkladı. Güney Kore’de hükümet siber güvenlik rotası çizildiğini duyurdu.

Asya’daki güvenlik uzmanları internetin doğası gereği sınırsızlığının, uluslararası işbirliğine gidilerek politika geliştirilmesi gereğini doğurduğunu ifade ediyor.

Google ile CitiBank gibi şirketlerin yanı sıra, IMF gibi parayı kontrol eden ve güvenli olmasıyla dikkat çeken kurumların saldırıya uğraması hükümetleri harekete geçirdi. Yapılan son saldırılardan biri de Amerika Birleşik Devletleri Senatosu ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nı (CIA)  hedef aldı.

Endonezya İletişim ve Bilgi Bakanlığı Sözcüsü Gatot Dewa Broto, “Her gün, her ay değil, her gün Endonezya’da 1,2 milyon hacker saldırısıyla karşılaşıyoruz. Saldırılar hem ülke içinden hem de dışından geliyor” dedi. Broto, kendilerini geliştirememeleri durumunda ülkenin çok zor durumda kalacağını ifade ediyor.

Seul’de ciddi önlemler düşünülüyor

İnternet erişiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Güney Kore, çok önemli bir iş gücünü gelen tehditleri belirleyebilmek için harcayacağını açıkladı. Bunun yanında hükümetin ülkenin ekonomik ve endüstriyel birikimini korumak için siber güvenliğe daha fazla para ve insan gücü ayrılacağını duyurdu.

Bu ayın başında Google, Çinli hackerları önemli kişilerin Gmail hesaplarına sızmakla suçladı. Çin hükümeti ise suçlamaları reddederek kendilerinin de uluslararası “hack” kurbanı olduğunu açıkladı.

Çin’in karşılıklı bilgi alışverişi ve işbirliği konusunda uluslararası platformlarda yer almaya açık olduğunu ifade eden Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, internet güvenliğinin herkesin sorunu olduğunu dile getirdi.

Filipinler’de siber tehditlere karşı alınması düşünülen yasal önlemlerin alınamaması ülkedeki saldırıların artırmasından endişe ediliyor. Ülkede bulunan yasaların oldukça sınırlı kaldığı bu nedenle caydırıcılıktan uzak olduğu belirtiliyor.

Siber saldırılara karşı görüşler ne yönde?

Hükümetlerin cezai yaptırımlarının siber güvenlik konusunda yeterli olmayacağına değinen BAE Systems Avustralya’nın siber güvenlik sorumlusu Tim Scully, “Saldırıları düzenleyenler birçok şeyi göze almış durumda. Kesinlikle teknik olarak küresel boyutta bir siber güvenlik çalışmasına ihtiyaç duyuluyor” dedi.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Chandrasekhar, ülkeler arasında yüksek seviyede işbirliğine gidilmesi gerektiğini ifade etti. Hindistan’a son dönemde planlı saldırılar gerçekleşiyor. Bu saldırıların Pakistan ya da Çin’den geldiği tahmin ediliyor.

Avustralya Baş Savcısı Robert McClelland adına yapılan açıklamada önümüzdeki ay Sidney’de toplanacak olan Avustralya, ABD, Kanada, Britanya ve Yeni Zelanda hukuk yetkililerinin en önemli konusunun siber güvenlik olması gerektiğini ifade edildi. Açıklamanın devamında siber güvenliği uluslararası bir sorun olduğu ve tüm ülkelerin işbirliğine gitmesi gerektiği vurgulandı.

Uzmanlara göre, dünya liderlerinin siber güvenliği G20 gibi zirvelerde ele almalı ve az gelişmiş ülkelerin siber suçlarla mücadelesine destek vermesi gerekiyor.

Japonya yetkililerinin açıklamalarındaysa önemli saldırılardan etkilenmeyen ülkenin yine de umursamazca davranmayacağının altı çizildi. Yetkililere göre hükümetler, özel şirketler ve araştırma enstitüleri bu konuda inisiyatif almalı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun