Güvenlik 13 OCAK 2016 / 14:33

Drone avcısı drone'lar

Çevrenizde sizi rahatsız eden bir drone mu var? Robotic Falconry'yi yollayın!

Drone'ların gelişimi sürerken henüz bu cihazlar için düzgün, oturmuş bir kanun sistemi bulunmuyor. Drone'larla ilgili ufak çaplı kanunlar çeşitli ülkelerde boy gösteriyor olsa da evrensel bir drone kanunu gelene kadar kötü niyetli kullanımlar elbette ki olacaktır. Şimdilik bu kötü niyetli kullanımların önüne geçebileceğimiz bir durum yok. Penceremizden bizi gözetlemeye başladığında yapabileceğimiz şeyler tüfeği alıp drone'u vurmakla sınırlı ki bu durumda suçlu konumuna bile düşmemiz mümkün.

Bu kanun eksikliklerinden doğan güvenlik yetersizliğini gören Michigan Teknoloji Ünversitesi'ndeki bir grup, havadaki drone'ları avlayabilen bir drone hazırladı. Üzerinde tuttuğu ağı fırlatıp drone avcılığı yapan Robotic Falconry için gerekli patent başvurularının yapıldığı söyleniyor. Robotic Falconry'yi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Robotic Falconry ister otonom modda, ister elle kontrol edilebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun