Güvenlik 30 MAYIS 2011 / 17:35

Dev şirketler siber saldırılardan endişe duyuyor

Avustralya hükümeti, ülkenin en büyük şirketlerini bilinmeyen kaynaklardan yapılan siber saldırılara karşı uyardı. Ülkede siber güvenlik konusunda endişeler artıyor.Sony’nin başına bu yılın ilk çeyreğinin sonlarından itibaren gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmedi. Dev şirket önce deprem ve tsunami ile sarsılarak üretim faaliyetlerinin bir kısmını durdurmak zorunda kalırken siber saldırılar sonucu yaklaşık 100 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığı için bu yıl 3,2 milyar dolarlık zarar beklediğini duyurdu.

Şimdi de Avustralya hükümeti ülkenin önde gelen şirketlerini bilinmeyen bir kaynaktan gelen saldırılar nedeniyle uyardı. Ülkenin en büyük petrol ve gaz şirketi Woodside Petroleum’a karşı başlatılan saldırı nedeniyle tüm önemli şirketleri uyaran hükümet, saldırıların artmasından endişe ediyor.

Ufak çapta siber saldırılara maruz kalan Woodside, saldırıların yalnızca enerji konusunda saldırılarıyla bilinen Çin’den gelmediğini aktarırken, Rusya ve Doğu Avrupa’dan da saldırıldığını açıkladı.

Avustralya Parlamentosu Şubat ayında saldırıya uğramış ve Başbakan Julia Gillard ile Savunma Bakanı Stephen Smith, hedefli saldırılar sonucunda e-posta erişimlerini saldırganlara kaptırmıştı.

Saldırılarla ilgili Çin, daha önce Fransa’nın bilgisayar ağlarına da saldırganları takip ettiğinde yaptığı gibi şüpheliler listesi hazırlamıştı.

Avustralyalı Bakanlar CEO’larla buluştu

Ada ülkesinde 20 büyük banka, üretici ve enerji şirketlerini bir araya getiren bir toplantı düzenlendi ve artan siber güvenlik endişeleriyle ilgili münazara edildi.

Yapılan saldırıların kaynağı hakkında henüz kesin bilgileri elde edemeyen Avustralya adına konuşan Robert McClelland, “Saldırılar diğer ülkelerden ve diğer sağlayıcılardan yönlendirilerek gerçekleştiriliyor. Bu sebeple kimlik tespiti yapabilmek neredeyse imkansız” dedi.

Avustralya Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı ve Britanya İletişim Karargahlarıyla işbirliği içinde çalışarak saldırıların kaynağını öğrenmeye çalışıyor. Ülkede veri güvenliği konusunda tam bir sıkı yönetim uygulanıyor.

Avustralya’nın ekonomisine bakıldığında büyük ölçüde Asya’dan yatırım aldığı görülüyor. Son yıllarda kıta ülkesinden çıkarılan kömür ve demir, Çin'deki üreticilere ham madde sağlıyor. Maden yatırımları geçtiğimiz yıla göre yüzde 31 artarak 173,5 milyar Avustralya Doları seviyesine çıktı.

Dünya saldırılar ve internetin yönetimini tartışıyor bizse sınırları...

Geçtiğimiz hafta ilk kez gerçekleştirilen ve dünyanın ekonomik olarak önde gelen ülkeleri ile dev teknoloji şirketlerini bir araya getiren e-G8'de internetteki kimlik hırsızlıkları, kullanıcı özgürlükleri ve getirilebilecek düzenlemeler tartışıldı. Bunun yanında Avustralya güvenlik sorunlarını ortaya koyarken yapıcı çözümler bulmaya gayret ediyor.

Ülkemizdeyse yasaklı kelime ve binlerce web sitesinin gerekli olup olmadığı tartışılıyor. Güvenli internet için öncelikle ülkenin kendi yapısını güçlendirmesinden söz etmemiz gereken, saldırıların önce Anonymous, ardından Sony ve ülkeler çapında en fazla kendisini hissettirdiği yılda her hangi bir çalışma yürütülmüyor.

Stuxnet virüsünden oldukça muzdarip olan İran da kendi içinde internet sistemi kurmanın yollarını deniyor. Dünya üzerinde Çin, Küba ve Kuzey Kore gibi ülkelerde bulunan ulusal internet ağının komşumuzda da kurularak dünyadan soyutlanmasının hesapları yapılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun