Güvenlik 15 MART 2011 / 07:53

Deprem sonrasında olta saldırıları başladı

Japonya’da gerçekleşen deprem sonrasındaki felaket siber suçlular için bir fırsata dönüştü. Trend Micro, depremzedelere yardımda bulunmak vaadiyle ortaya çıkan bir oltalama sitesi buldu. Bağış toplamak için kurulmuş gibi gösterilen ve ismi de kolaylıkla yapılan aramalarda karşımıza çıkabilecek bir site kurularak iyi niyetli insanları kandırmaya çalışıyor.Trend Micro'nun bulduğu http://www.japan{ENGELLENDİ}.com açık kodlu sosyal ağ sistemi Jcow4.2.1 ile yaratılmış. Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılan site şu anda hala aktif durumda. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekiyor.

Benzer saldırıları daha önce de 2005 yılında Katrina ile 2008’deki Gustav Kasırgası'nda, yine 2008 yılında Çin’de ve 2010 yılında Haiti'deki deprem sırasında görmüştük.Kullanıcılar bağış yapmak için organizasyonun güvenilir olduğundan emin olmalı. Trend Micro'nun açıklamasına göre, kendi ürünleri olan "Smart Protection Network" internet kullanıcı deneyimlerine göre şekillenerek zaten bu tür siteleri henüz kullanıcılar tıklamadan engelliyor. Ancak koruyucu bir program tercih etmiyorsanız dikkatli olmakta fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun