Güvenlik 05 AĞUSTOS 2011 / 11:28

Cyberoam ile bir hastane yaşama bağlandı

İstanbul’daki Özel Yaşam Hastanesi’nin ağ güvenlik endişeleri ortadan kaldırıldı. Artık çalışanların hangi sitelere, ne kadar girdiği, zararlı yazılımlardan korunmaları ve olta saldırılarına yem olmamaları için önlemler alındı.Güvenlik ihtiyacı hastane, okul gibi kurumlar için hayati önem taşıyor. Kişisel mahremiyet ve sürecin işleyişinde yaşanabilecek bir aksilik birçok insanı doğrudan etkileyebilir. Bu doğrultuda Yaşam Hastanesi’nin tüm sistemleri gerekli düzeye çekildi.

Bir hastane olarak ihtiyaçlarını sıralayan Yaşam Hastanesi BT Yöneticisi Cüneyt Ege, hastane içindeki tüm internet trafiğini görüntülemek istedikerini ifade etti. Bunun yanında ağ tabanlı saldırılara karşı koruma sağlanmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Ege, son dönemde birçok kurumu yaralayan Denial of Service (DdoS) saldırılarının da önüne geçilmesi gerektiğini aktardı.

Şirket içinde girilebilecek sitelerin belirlenmesinin de çalışma verimini artıracağını ifade eden Ege, zararlı yazılımların bulunduğu ya da oltalama saldırılarıyla kişi ve kurumların özel bilgilerinin çalınmaya teşebbüs edildiği sitelerin engellenmesi gerekliliğinden söz etti.

Nasıl koruma sağlandı?

Cyberoam ile güvenlik sağlamaya çalışan Hastane’ye öncelikle e-posta sunucularını korumaya yönelik güvenlik duvarı getirildi. Böylece ağa girmeye çalışan yetkisiz kişilerin önüne geçildi. Ardından çalışanların üretkenliği ve güvenli internet kullanımı için Cyberoam’un hazırladığı içerik filtreleri seçildi. 82’den fazla kategori arasından yapılan seçimler neticesinde farklı çalışlma gruplarına özel olarak belirlenen filtreleme işlemi gerçekleşti.

Ayrıca hastaneye VPN çözümleri de getirildi. Böylece merkezle şubeler arasındaki bağlantılar arasında bir sızıntı yaşanmasının önüne geçildi.

Cüneyt Ege, sistem için raporlama modülünden çok memnun olduklarını, tüm görüntülemelerin kolayca yapılabildiğinden söz etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun