Güvenlik 22 OCAK 2015 / 13:58

Çocuklar Sanal Ortamı nasıl güvenle kullanabilir?

Yarıyıl tatilini yaklaştığı günlerde, çocukların tatillerini evde geçireceği düşünüldüğünde en büyük tehlikelerden biri olan sanal tehditlere karşı Eset Güvenlik Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu bazı  tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarınızı internet gizliliğinin önemi hakkında bilgilendirin: Çocuklarınızın internette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman telefon numarası, ev adresi ya da parolalar gibi özel ve kişisel bilgileri paylaşmamaları gerektiğini iyice anlamalarını sağlayın.

Uyanık olun ve çocuğunuzun internet bağlantılarını kontrol altında tutun:Sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Eğer sosyal medya sitelerini kullanmaya başladıysa da, bu dünyada çocuğunuzu sahipsiz bırakmayın. Hangi sosyal medya sitelerini kullandığını bilin. Ebeveyn olarak bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Bu sayede çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız.

Akıllı telefonların da birer bilgisayar olduğunu unutmayın: Çocuklarınıza aldığınız ya da kullanması için verdiğiniz cep telefonlarında sadece oyun oynanmadığını göz önüne alın. Bilgisayarlar ya da mobil cihazlar için aldığınız önlemleri akıllı telefonlar için de almayı ihmal etmeyin.

Güncel bir antivirus ve güvenlik yazılımı, günümüzde olmazsa olmaz şartlardan:Global ölçekte her gün milyonlarca virüs, truva atı, solucan ve oltalama yazılımı sanal alemde dolaşarak bilgilerinize oradan da finansal kaynaklarınıza ulaşmaya çalışıyor. Profesyonel dijital önlem almadan bunlarla başa çıkmak artık mümkün değil.

Ebeveyn kontrolü yazılımları kullanın: Pek çok güvenlik yazılımı firması özelliklerine göre ücretli ya da ücretsiz olarak indirilebilen aile koruma, filtreleme ya da ebeveyn kontrolü yazılımları sunuyor. Bu tür yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına göre belirlenebilen koruma filtreleri kullanabiliyor. Aileler bu filtrelerle pek çok değişik kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor. Şu an piyasada 8’inci versiyonu bulunan ESET Smart Security, beşinci versiyonundan bu yana ebeveyn korumasını (Parental Kontrol) sunuyor.

İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini ara sıra inceleyin:Geçmiş silinmiş ise çocuğunuzla bir konuşma yapma vakti gelmiş demektir.

İnternette paylaşılan hiçbir bilgi kaybolmaz: Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm verinizi otomatik olarak sildiğinizi zannetmeyin. Resimler veya kişisel bilgiler çoktan başka birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir. Çocuklar ve aileleri, hangi resim ve bilgilerin internete koyulacağını iki defa düşünmelidirler.
ETİKETLER : ESET
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun