Güvenlik 26 MART 2012 / 11:20

Çocuk istismarı ile savaşta büyük adım

Çocuk istismarı ile savaşta büyük adım

Microsoft, çocuk istismarı soruşturmalarını sonuçlandırmayı kolaylaştıracak ve çocuk istismarı problemini tamamen ortadan kaldırma konusunda kanun uygulayacaklarına kolaylık sağlayacak PhotoDNA teknolojisini hizmete sunduğunu duyurdu. İnternet için kilometre taşı olarak kabul edilebilecek PhotoDNA uygulaması, internet dünyasını ve sokakları çocuk istismarcıların saklanamayacağı güvenli bir ortam haline getirmeyi vaadediyor. Dijital bir görüntü için aynı görüntünün kopyalarını bulmak amacıyla parmak izine benzer bir imza oluşturan ve görüntüleri bu imza ile karşılaştırılabilen teknoloji, soruşturmaları hızlandırmaya yardımcı olduğu gibi mağdurların hızla belirlenmesi ve kurtarma konusunda kanun uygulayıcıların işini kolaylaştırılacak.

Konuya değinen Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, NetClean ile yapılan ortaklık ile çocukların korunması için yürüttükleri çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini, bu sayede çocuk istismarı ile mücadelede her gün inanılmaz bir mücadele veren polis teşkilatını destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Microsoft Araştırma ve Dartmouth işbirliği ile geliştirilen PhotoDNA, ücretsiz olarak hizmete sunuluyor. Kaynak kodu birleştirmesini kendi başına yapabilmek için gerekli teknik kapasite ve kaynaklara sahip bazı polis teşkilatları tarafından doğrudan lisanslanabilen ürün, şu ana dek Hollanda Adli tıp Enstitüsü ve Yeni Zellanda İç İşleri Bakanlığı tarafından lisanslaşmış durumda.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun