Güvenlik 20 MAYIS 2011 / 15:02

Çocuğunuzu sosyal ağda yalnız bırakmayın

Eugene Kaspersky, aileleri çocuklarını sosyal ağlar hakkında bilgilendirmeleri konusunda uyardı. Kaspersky Lab CEO’su ve kurucusu Eugene Kaspersky, Facebook’daki sayfasında yayınladığı açıklamada ailelerin çocuklarını sosyal ağlar konusunda çok geç olmadan bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı.

Oğlu Ivan Kaspersky’nin geçtiğimiz günlerde kaçırılması konusuyla ilgili olarak kaleme aldığı yazısında Eugene Kaspersky, açıklamasında oğlunu kaçıranların av olarak gördükleri kişilerin bilgilerini ve günlük rutinlerini öğrenmek için sosyal ağları aktif olarak kullandıklarını belirtti.

İnternette güvende değilseniz
gerçek hayatta da değilsiniz

Kaspersky, oğlu Ivan’ın Rus paylaşım sitesi VKontakte’de yer alan bilgilerinin suçlular tarafından kolayca elde edildiğini ve suçluların Ivan’ın hareketlerini izleyip, güncellemelerini takip ederek kişisel güvenlik seviyesini tahmin ettiklerini açıkladı.

Eugene Kaspersky yaptığını bir hata olarak görüyor ve şöyle söylüyor: “Ivan’a sosyal ağlarda kişisel bilgilerini nasıl paylaşması veya paylaşmaması gerektiğini yeterince anlatmayarak hata yaptım. Siz de aynı hatayı yapmayın ve çocuğunuzu istenmeyen durumlardan korumak için bir an önce harekete geçin. Çünkü bilgisayar güvenliğine karşı olan tehlikelerin yanı sıra, sosyal ağlar da aslında gerçek hayata yansıyabilecek sonuçları olan bir güvenlik tehlikesi.”

16-24 yaş arası çok bilinçsiz

Insidefacebook.com’a göre Facebook kullanıcılarının yüzde 46.4’ü 25, yüzde 20.6’sı ise 17 yaşın altında. 10’lu yaşlardaki gençler ve genç erişkinler dijital platformda  sosyalleşme  konusunda oldukça istekli ve gereğinden fazla bilgiyi sonuçlarını dikkate almadan paylaşıyor.

Zayıf güvenlik ayarları, kişisel bilgilerin iyi niyetli olmayan kişilerin eline geçmesine neden oluyor. OnGuard Online’a göre ise 16-24 yaş aralığındaki gençler sosyal ağlarda bilgilerini paylaştıkları kişilerin kim olduklarını bile bilmiyor.

Bilinçsiz paylaşım bumerang gibi

Eugene Kaspersky’ye göre unutulmaması gereken bir diğer konu ise bilgisayar kullanıcılarının internete postaladıkları her şeyin, internette sonsuza kadar kalacak olması.

Kaspersky, “İleride, çocuklarımız sosyal ağda paylaştıkları bilgilerden pişmanlık duyabilirler. Paylaştıkları her şey, ilerideki kariyerlerini, sosyal statülerini, ilişkilerini zedeleyebilir ve şantaj için kullanılabilir” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun