Güvenlik 12 MART 2013 / 14:44

Çin ve ABD siber saldırı ve casusluğa karşı birlikte hareket etmeye hazırlanıyor

Son dönemde büyük şirketler ve ABD’de bulunan devlet kurumlarını vuran siber saldırılarından sorumlu tutulan Çin Hükümeti, bu tarz saldırıların engellenmesi için uluslararası düzenlenmelerin yapılmasının şart olduğunu ifade etti. Son dönemde giderek artan siber saldırı ve casusluk faaliyetlerinin ardından uluslararası düzenlemelere olan ihtiyaç giderek artmaya başladı. Geçtiğimiz gün Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Tom Donilon’un yaptığı “Çin bu tarz siber saldırı ve casusluk faaliyetleri konusunda ciddi çalışmalar yapması gerekiyor. Bu tarz konularda beraber hareket edilmesi durumunda çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkabilir.” açıklamanın ardından Çin Hükümeti'nden de benzer açıklamalar geldi.

Çin Hükümeti yapılan saldırılarla herhangi bir ilgileri olmadığını tekrarlamasına karşın, ABD’den gelen “beraberlik” çağrısına kayıtsız kalmadı ve siber saldırılar konusunda uluslararası düzenlemelerin şart olduğunu ifade etti. ABD’nin yanı sıra bu konuda çalışma yapmak isteyen bütün ülkelerle birlikte hareket edeceklerinin mesajını veren Hükümet, bu tarz saldırıların önüne ancak diğer ülkelerle oluşturacakları sağlam güvenlik duvarları ve kurallarıyla geçebileceklerinin altını çizdi.

Siber saldırı ve casusluk eylemlerinden bütün ülkelerin nasibini bir şekilde aldığını düşünürsek, yakın zamanda bu tarz bir “birlik” konusunda daha somut adımlar atılacağını söyleyebiliriz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun