Güvenlik 22 HAZİRAN 2011 / 10:45

CIA haklayıcısı yakalandı

İngiliz polisi, ülkede Ciddi Organize Suç Ajansı (SOCA) ve CIA internet siteleri de dahil olmak üzere birçok online güvenlik açığı ile bağlantısı olduğu sanılan bir bilgisayar haklayıcısını ele geçirdi.Financial Times’ın haberine göre, 19 yaşındaki haklayıcı Pazartesi gecesi FBI ile ortak bir operasyonla yakalandı. Scotland Yard polisi, “Network’lerin bozulması ve DDoS saldırıları ile birçok uluslararası şirket ve istihbarat servisinin zor duruma sokulması ile ilgili soruşturmaların ardından bu tutuklama yapıldı. Tüm bunların, aynı haklayıcı grubun işi olduğu sanılıyor” dedi. Bu tutuklama, Pazartesi günü SOCA’nın internet sitesine yönelik DDoS saldırısı ile sitenin çökertilmesinin ardından yapıldı.

Bu açığın sorumluluğunu, ‘DDoS saldırıları en güçlü ve en bereketli cephane’ tanımlamasını yapan LulzSec üstlendi. Anonymous’tan kopan bir grubun oluşturduğu bu haklayıcılar, Sony sunucularına ve CIA’in kamuya açık internet sitesine de saldırı düzenlemişti. Bu üç saldırı da bu tutuklama kapsamında soruşturuluyor.

Güvenlik uzmanları, tutuklanan kişinin, geçtiğimiz ay Anonymous’un yönettiği bir sitede detayları yayınlanan Ryan Cleary olduğunu açıkladı. Grubun bir blogundaki bir mesaj ise Cleary’i Anonymous’a karşı bir ‘coup d’etat’, yani darbe organize etmekle, lidersiz yönetim yapısına karşı tavır almakla suçladı

LulzSec de hafta başında yaptığı açıklamada yeni bir hamle için iki yapının güçbirliği yaptığını açıklamıştı. ‘Antisec’ isimli bu hamle; hükümetlerden, bankalardan ve diğer yüksek seviyede kurumlardan bilgi çalınmasını ve sızdırılmasını içeriyor. Geçtiğimiz Salı günü LulzSec, Cleary’nin organizasyonun ‘fikir önderi’ olduğu yönünde sahte bir imaj yaratmaya çalıştı ve Twitter’da “Görünüşe göre LulzSec’in ünlü lideri yakalandı, her şey bitti… dur biraz…biz hala buradayız!” mesajını yazdı.

Güvenlik uzmanları da Cleary’nin LulzSec’teki rolünün belirsiz olduğu gerçeğini kabul ediyor. Bilgisayar güvenlik şirketi Sophos’tan teknoloji danışmanı Graham Cluley’e göre LulzSec tehlikeli bir oyun oynuyor.
ETİKETLER : CIA lulzsec Sony
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun