Güvenlik 09 KASIM 2010 / 07:03

Çevre dostu hesap makinesi geldi

Minicik bir lityum pili bile çevreden uzak tutmak isteyen bilinçli tüketicilere müjdeler olsun...

Minicik bir lityum pili bile çevreden uzak tutmak isteyen bilinçli tüketicilere müjdeler olsun...


Canon, çevreci olarak nitelendirdiği ürünlere 'X Mark 1' hesap makinesini ekledi. Hesap makinesinden çok avcı uçağına yakışacak bir isme sahip olan X Mark 1, pil yerine güneş enerjisini kullanmanın yanı sıra ekranında Canon prizma lenslerinden elde edilen geri dönüştürülmüş plastiğin kullanılmasıyla da dikkat çekiyor.

Parlak siyah ve beyaz renklerde üretilen X Mark 1 hesap makinesi, tuş diziliminde çağdaş dizüstü bilgisayarlardan ilham aldığını gizlemezken aynı zamanda Canon'un sadece güneş enerjisiyle çalışan ilk hesap makinesi olma özelliğine sahip.

Ürün hakkında bir de ilginç not... Canon Tüketici Görüntüleme Bölümü Başkanı Rainer Fuehres, hesap makinesinin piyasaya çıkışıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "X Mark 1, yenilikçi ürünler üretmeye olan bağlılığımızı kanıtlayan, özel tasarımlı, şık, çevreye duyarlı ve gelecek nesil bir hesap makinesidir. Geri dönüştürülmüş materyallerle ürettiğimiz hesap makinelerimiz, kişi ve kuruluşların çevreye zararlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. X Mark 1'in sadece güneş enerjisiyle çalışması da çevreye olan duyarlılığımızda bizi diğer ürünlerimizden daha ileri bir noktaya taşımıştır" açıklamasını yapmış. Bu, görüntüleme konusunda uzmanlığıyla bilinen ve milyon dolarlık baskı sistemleri dahil sayısız ürün tasarlayan bir şirketin görüntüleme bölümü başkanının bir hesap makinesi hakkında yaptığı en uzun yorum olsa gerek.

Bu tarz çevreci ürünlerin devamını görmek dileğiyle.