Güvenlik 15 ŞUBAT 2016 / 10:50

Bütün yollar Kuzey Kore'ye çıkıyor

2014 Kasım ayında Sony'ye düzenlenen siber saldırı konusunda oklar bir kez daha Kuzey Kore'yi gösterdi.

2014 Kasım ayında Sony'ye düzenlenen saldırı sonucunda, şirkete ait bir çok gizli doküman, çalışanlara ait bilgiler ve üst düzey yöneticiler arasındaki geçen mail trafikleri açığa çıkmıştı. Geçen süre zarfında Sony, oldukça zor günler geçirirken, şirket önemli ölçüde güven ve prestij kayı yaşamıştı. 

Olayın üzerinden bir seneden fazla bir süre geçmesine karşın Sony, olayın ardındaki isimleri netleştiremedi. Yapılan son araştırmalara baktığımızda, karşımıza yine Kuzey Kore çıkıyor. The Verge'de yer alan habere göre, geçtiğimiz yıl FBI tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda saldırının ucu Kuzey Kore'ye kadar dayanmış, ilgili grubun farklı siber saldırılarda da izine rastlanmıştı.

Son olarak Kaspersky'nin ve Alienvault Labs'in işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma, konuya biraz daha ışık tutmayı başardı. Saldırının gerçekleştiği tarihten bu yana gerçekleştirilen saldırıları değerlendirmeye alan araştırmacılar, son dönemde Güney Kore'ye düzenlenen siber saldırı ve bu saldırılar arasında bağlantı kurmayı başardılar. Aynı grubun izlerine Sony'e düzenlenen saldırıda da rastlayan araştırmacılar, Kuzey Kore'nin bahsi geçen saldırıların sorumlusu olabileceği sonucuna vardılar.