Güvenlik 07 HAZİRAN 2011 / 11:36

Bu yanlışlar saat başı 10 ev soyduruyor

Bu yanlışlar her saat başı 10 tane ev soyduruyor

Pronet’e göre kulağa güvenilir gelen bilgiler yüzünden her gün yüzlerce ev soyguncuların hedefi oluyor. İhmal ve doğru sanılan yanlışlar nedeniyle Türkiye’de her gün 234 ev soyuluyor. Yeni ortaya çıkan yumurta atma gibi akla gelmedik yöntemlerle evlere giren hırsızların hedefinde sadece sıradan konutlar değil, güvenlik elemanlarıyla korunan siteler de bulunuyor.

Güvenlik şirketi Pronet, soygunları önlemede en önemli rolün, yine bu soygunlardan maddi ve manevi en büyük hasarı gören ev sahiplerine düştüğünü belirtiyor. Güvenlikte ‘doğru olduğu sanılan yanlışlar’ı açıklayan Pronet, bazı ihmallerin önüne geçerek çok daha güvenli hale gelinebileceğine dikkat çekiyor.

Her gün 234, saat başı 10 ev

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2010 faaliyet raporuna göre Türkiye’de her gün 234 ve her saat 10 ev soyuluyor. Sadece 2010’da toplam 89 bin 349 evde hırsızlık vakasının yaşandığı ülkemizde, hırsızlar akla gelmedik yöntemlerle sadece sıradan konutları değil, güvenlik elemanlarıyla korunan siteleri dahi tehdit ediyor.

Özellikle ihmal ve doğru olduğu sanılan bazı yanlışlar nedeniyle yaşanan ve ev sahiplerinin travmalar yaşamasına neden olan soygunların önüne geçilmesinde en önemli görev ise yine ev sahiplerine düşüyor.

Yeni yöntem: yumurtalı soygun

Soyguncuların son olarak geliştirdiği yöntem, evlere yumurta atmak. Hırsızlar yumurtayı ev sahibinin görebileceği bir noktaya atıyor ve bir süre beklemeye başlıyor. Yumurta artıklarının birkaç gün boyunca temizlenmediğini gören hırsızlar, evde kimse olmadığına kanaat getirerek eve giriyor. Güvenlik güçleri, bu yöntemle son bir hafta içinde Marmaris bölgesinde çok sayıda evin soyulduğunu belirtiyor.

Pronet’e göre güvenlik konusunda doğru bilinen yanlışlar şöyle:

Yanlış: Bizim sitede 24 saat özel güvenlik var. Bizim eve hırsız giremez.

Doğru: Site girişinde özel güvenlik de olsa, güvenlikçiler yüzlerce kişinin girdiği sitede kimin hırsız olduğunu bilemezler. Ancak olay olduktan sonra müdahale eder.

Yanlış: Bizim evin kapısı kasa gibi sapasağlam.

Doğru: Tüm kapılar açılmak üzere tasarlanmıştır. Kapıda kaldığınızda bir çilingir açabiliyorsa, hırsızın da kapınızı açma ihtimali her zaman vardır.

Yanlış: Benim sigortam var, gerek yok.

Doğru: Sigorta ancak bir hırsızlık sonrası zararlarınızı karşılar, hırsızlığı engellemez, üstelik canınızı korumaya almaz. Sigorta ve güvenlik sistemleri birbirinin tamamlayıcısıdır, alternatifi değil

Yanlış: Güvenlik sistemleri pahalıdır.

Doğru: Hayır değildir. Abonelik sistemlerine artık yüksek bedeller ödenmiyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun