Güvenlik 10 MART 2011 / 16:27

Bu güncelleme çözüm olmaz!

Symantec'e göre Android güncellemesi çoktan bozuldu bile

Google’ın Android mobil OS için yaptığı son güncelleme, güvenlik şirketi Symantec’e göre hacker’lar tarafından çoktan bozuldu bile.

Symantec’in keşfettiği ‘Android Market Security Tool’ adındaki uygulama, virüslü cihazlardan DroidDream malware’ini kaldıran aynı isimdeki yasal uygulamanın sahtesi. Bu sahte güvenlik aracı ‘komuta ve kontrol sunucusuna’ SMS’ler gönderiyor.Şirket, Çinli kullanıcıları hedefleyen üçüncü parti uygulama pazarında bulduğu kodu hala analiz etmekle meşgul olduğunu açıkladı. Symantec yetkilileri konuyla ilgili, “Şok edici olan şey; bu tehdidin kodunun Google Code’da barındırılmış bir projeyi baz alması ve Apache lisansına sahip olması” dedi.Sahte güvenlik aracı, hacker’ların, araştırmalara göre en hızlı büyüyen mobil işletim sistemi olan geçtiğimiz yıl 67 milyondan fazla satılan Android’e olan ilgisini de gözler önüne seriyor.Google DroidDream'i silmek için kaynaklarını seferber ettiGeçtiğimiz hafta önemli bir adım atan Google, DroidDream’i araçlardan kaldırmak için ‘Android Market Security Tool March 2011’in yüklenmesi yönünde baskı yaptı. Oysa genelde telefon üreticileri ve operatörler cihazlarda güncelleme konularından sorumlu olur, Google değil.Google’ın bu hamlesinin sebebiyle, Google’ın resmi Android Market’inin DroidDream içeren 50’den fazla uygulama içerdiği haberi oldu. DroidDream; telefonun IMEI numarası ve SIM kartın IMSI numarası gibi bilgileri çalıyor ve bunları California, Fremont’ta bulunan bir sunucuya gönderiyor. DroidDream ayrıca kişinin mobil telefonuna başka kodlar da yüklüyor.Google bu gelişme karşısında 2.2.2’nin üstündeki Android versiyonlarındaki eksikleri giderdi ancak birçok Android kullanıcısı yazılımın son sürümüne sahip değil. ‘Android Market Security Tool March 2011’, telefonlara bulaşan DroidDream’in yol açtığı kırılganlığı tam anlamıyla onaramıyor. Yine de en azından malware’i kaldırdığını belirtelim.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun