Güvenlik 09 HAZİRAN 2011 / 17:41

BTK kullanıcıları beklenen siber saldırılar konusunda uyardı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu yetkilileri, Anonymous haklayıcı grubu tarafından yapılacak saldırılar konusunda kullanıcıları uyardı. Yusuf Çağlayan'ın haberi. Haklayıcı grubunun kişisel bilgisayarlara bir yazılım yüklenmesini isteyerek destek talebinde bulunduğunu hatırlatan yetkililer, bu yazılımın hangi amaçla kullanılacağının bilinemeyeceğine dikkat çekiyor. Yüklenen yazılım sayesinde bilgisayarlardaki tüm kişisel bilgilere ulaşılabileceğini ya da bu bilgisayarlar üzerinden suç işlenebileceğini ifade ede yetklililer, ayrıca saldırıların kurumlara değil tüm kamu bilgilerini kapsaması itibariyle Türkiye'ye yapılmoş olacağını vurguladı.

BTK kendi sistem güvenlik önlemlerini aldığını ve benzer durumlar için güvenlik altyapılarının hazır olduğunu ifade ederek, bu tür saldırılar konusunda cezai yaptırımlar için Emniyet Teşkilatı’nın ve önlemlerin alınması konusunda da TÜBİTAK BOME’nin yetkili olduğunu hatırlattı.

Ayyıldız Tim saldırı yapacakların IP adreslerini deşifre etti

Anonymous hacker grubunun saldırı yapacağını açıklamasının ardından Ayyıldız Tim adlı türk haklayıcı grubu da Anonymous'a karşı bir saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Açıklamada “Son 3 gündür Türkiye’yi siber savaşla tehdit eden Anonymous adlı hacker grubu Türkiye’ye saldırı kararı aldığı gün tarafımızdan büyük bir siber saldırıya uğradı, sunucuları çöktü. Ne yapacaklarını şaşıran grup ücretsiz sayfadan yayın yapmaya başladı” ifadelerini kullandı.

"Araştırmalar sonucu konunun internet sansürü ile alakasının olmadığını, siyasi bir saldırı için Anonymous grubunun kandırıldığını öğrendik" diyen Ayyıldız Tim, Türkiye’ye saldırı yapacakları vatan hainliğiyle suçladı. Ayrıca Ayyıldız Tim Türkiye’ye saldırı yapmaya çalışanların IP adreslerini sitesinde yayınladı ve bu kişilerin bilgilerinin adli mercilere teslim edildiğini duyurdu.

Ayyıldız Tim tarafından yapılan açıklamanın tam metnine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.ayyildiz.org/ayyildiztim

 
ETİKETLER : anonymous BTK güvenlik hacker
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun