BTK 09 EKİM 2013 / 07:06

BTK güvenlik için İspanya ile AB projesine başlıyor

Türkiye ile İspanya tarafından yürütülen ‘Bilgi ve İletişim Sektörü İçin Güçlendirilmiş Piyasa Gözetim Sistemi’ başlıklı AB eşleştirme projesinde adımlar atıldı.Telefon, telsiz, modem ve bilgisayar gibi cihazların güvenliğini sağlamak ve ürünlerin serbest dolaşımını kolaylaştırmak amacıyla Türkiye ile İspanya tarafından yürütülen ‘Bilgi ve İletişim Sektörü İçin Güçlendirilmiş Piyasa Gözetim Sistemi’ başlıklı Avrupa Birliği (AB) eşleştirme projesine başlandı. Türkiye ile AB arasındaki Katılım Öncesi Mali İşbirliği çerçevesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile İspanya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Müsteşarlığı (SETSI) tarafından ortaklaşa yürütülecek olan “Bilgi ve İletişim Sektörü İçin Güçlendirilmiş Piyasa Gözetimi Sistemi” Eşleştirme Projesi’nin açılış toplantısı 8 Ekim 2013 tarihinde Ankara Gordion Otel’de yapıldı.

Toplantıya İspanya Elçi Müsteşarı Jorge Sanchez Rodriguez, BTK II. Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, proje sorumluları ve basın mensupları katıldı.

Projenin temel hedefleri arasında öncelikle Türkiye’deki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için modern ve verimli bir ürün güvenliği sistemi kurulması, riskli ürünler için AB’nin standartlaştırılmış bilgi sisteminin oluşturulması ve AB bünyesindeki benzer bir bilgi ve iletişim teknolojileri veya telekomünikasyon piyasası gözetim otoritesi ile eşleştirme yapılması yer alıyor.

BTK II. Başkanı Beydoğan: Uluslararası Tecrübeleri Kurumumuza Aktarmak İstiyoruz 

BTK Kurul II. Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ülkeler arasında ticari malların serbest dolaşımının artması sonucunda, ticari faaliyetlerin uluslararası ortak kurallar ile belirlenmeye başlandığını ifade ederek, bu sürecin Türkiye'de ortak Gümrük Birliği süreci hazırlıklarıyla başladığını anımsattı. BTK'nın da 2001 yılı itibariyle telsiz ve telekomünikasyon ekipmanlarının serbest ticaretinde, AB ile mevzuat uyumunun sağlanmasına ilişkin çalışmalar yaptığını anlatan Beydoğan, şöyle konuştu:
"Memnuniyetle söylemek isterim ki telsiz ekipmanları ile ilgili denetim düzenlemelerimiz konusunda, mevzuat hazırlıkları, ülkemiz genelinde piyasa denetleme süreçleri, akredite laboratuvar kurulması gibi çok temel süreçlerimizi tamamlamış bulunuyoruz. Kurum olarak, piyasa gözetim ve denetim süreç hazırlıklarımızın çok büyük bir kısmını bitirdik, ancak uluslararası tecrübelerin kurumumuza aktarılması bizim çok önem verdiğimiz bir süreç. SETSI ile yapacağımız eşleştirme projesi çerçevesinde tecrübe paylaşımı bizlere yeni ufuklar açacak. Proje ile elde edeceğimiz deneyimler, kurumumuz içerisinde iş süreçlerini olumlu etkileyeceği gibi, piyasamızda faaliyet gösteren şirketlerin ürünlerinin imalat ve ithalat süreçlerini uluslararası ölçütlere daha da yaklaştırmış olacak."

Söz konusu eşleştirme projesinin yaklaşık 1 yıl süreceğini belirten Beydoğan, projenin iki ülke arasındaki dostluğu daha da geliştireceğine gönülden inandığını söyledi. Beydoğan konuşmasını Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar birbirini anlar” sözüyle tamamladı.İspanya Elçi Müsteşarı Rodriguez: Türkiye’nin AB Üyeliğini Destekliyoruz 

Toplantının açılışında konuşan İspanya Elçi Müsteşarı Jorge Sanchez Rodriguez de, İspanya’nın Türkiye’nin AB üyesi olması için destek verdiğini belirterek Türkiye’nin bu projeyle AB kapsamında önemli bir adım atmış olacağını söyledi. İspanya ile Türkiye’nin ortak kültürel zenginliklere ve ortak menfaatlere sahip iki ülke olduğunu vurgulayan müsteşar, Türkiye ile kültürel ve eğitimsel alışverişlerimizi sürdürmeye devam ettiklerini ifade eden Rodriguez şöyle konuştu:
“İspanya da AB’ye girerken zorlu bir dönemden geçti. En radikal dönüşümü ortaya koyarak bunu başardı. Bugüne kadar İspanya 280’den fazla eşleştirme projesi uyguladı. Türkiye’de de 9 projeye dahil olmuştur. Bu projelerle iki taraflı teknik destek ve iletişimin daha kuvvetli hale geleceğini öngörmekteyiz. Modern ve etkin bir hizmet ortaya koymak için atılan adımlar takdire şayandır.”

BTK Teknik Düzenlemeler Daire Başkanı ve proje lideri Atilla Arslan ise PGD ve ithalat kronoljisi hakkında bilgi verdi. Ayrıca PGD’nin süreçleri ve önemine değindi. Arslan, öncelikle proje kapsamında mevzuat çalışmalarının tamamlandığını ifade ederek, ‘Denetim için personel kaynağımızı artırdık. Uluslararası akredite laboratuarımızı güçlendirdik. Eğitimleri gerçekleştirdik. BTK olarak tecrübe paylaşımını önemsiyoruz. Daha alınacak çok yolumuz var. Bir yol arkadaşı arıyoruz. İspanya yetkili kurumu SETSI’nin tecrübesinden faydalanacağımız için memnunuz’ dedi.

Üye Ülke Proje Lideri Cristobal Guzman Lopez yaptığı konuşmada bilgi ve iletişim sektörünün küreselleşen bir sektör olduğunu ve bu sektörde koordinenin önemli olduğunu vurguladı ve eşleştirme projesiyle ilgili bilgi verdi. Hem BTK’nın hem SETSI’nin bu konuda önemli çalışmalar gösterdiklerini vurguladı. Lopez, “Farklı kurumların ortak çalışması sonucu bu proje yürütülüyor” diyerek SETSI ile BTK arasındaki benzerliklere değindi.

Toplantıda, Ekonomi Bakanlığı, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Kalite Altyapısı ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Devran Ayık, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret ve Ekonomi Birimi Temsilcisi Frederic Misrahi, Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Ricardo Marco Banegas ve BTK Piyasa Gözetim Laboratuvarı Müdürü Ahmet Emin Turgut da birer konuşma yaparak projeye ilişkin görüş ve değerlendirmelerini aktardılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun