Güvenlik 09 KASIM 2012 / 16:30

BlackBerry 10 FIPS 140-2 güvenlik sertifikasını aldı

BlackBerry 10 kritik güvenlik sertifikasını aldı

BlackBerry 10 platformunu FIPS 140-2 güvenlik sertifikasını alarak, kamu kuruluşlarının BlackBerry 10 akıllı telefonları ve BlackBerry Kurumsal Servis 10’u piyasaya çıkışıyla birlikte güvenle kullanmalarını sağlayacak. BlackBerry ürünleri ilk defa piyasaya çıkmadan önce FIPS sertikası almış olurken, Federal Bilgi İşlem Standardı (FIPS) sertifikası, ABD ve Kanada hükümetleri de dahil olmak üzere en üst seviye güvenliğe tabi tutulan kurumlar, yasal düzenlemelere tabi şirketler ve hassas bilgi ve verileri kullanan kuruluşlara, BlackBerry 10 işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda saklanan verilerin güvenliği konusunda güven veriyor.

Konuyla ilgili konuşan RIM Cihaz Yönetim Güvenliği ve Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael K. Brown, FIPS 140-2 sertifikasını almalarının BlackBerry 10 işletim sisteminin piyasaya çıktığı günden itibaren hükümetlerin ve kurumların tabi tutulduğu sıkı güvenlik gereksinimlerini karşılayacağını kanıtladığını söyledi.

DC olarak 2012 ile 2016 yılları arasında kurumsal mobil güvenliği pazarında büyüme beklediklerini belirten IDC Kurumsal Mobil Araştırmalardan Sorumlu Program Müdürü Stacy Cook, geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunarken BlackBerry çözümünün güvenlik konusundaki itibarını sürdürmesinin BlackBerry 10’a kamu, kurum ve bireysel sektörlerde yüksek bir rekabet gücü sağlayacağını söyledi.

Yeni ve henüz piyasaya çıkmamış bir platform için bu kadar kısa süre içerisinde FIPS sertifikası alınmasının şirket olarak güvenliğe ne kadar önem verdiğimizin bir ispatı olduğunu söyleyen RIM Güvenlik Sertifikaları Direktörü David MacFarlane, BlackBerry 10'un, güvenlik, üst düzey bir kullanıcı deneyimi, aynı cihazda kişisel ve kurumsal verileri depolama ve yönetme seçeneğinin yanı sıra kurum ve kamu kuruluşlarının BT direktörleri tarafından kolay yönetim gibi birçok özellik sağlayacağını ifade etti.

FIPS 140 sertifikası nedir?

Kriptografik şifreleme modüllerine yönelik koşul ve sertifikalandırma standartlarını belirlemek amacıyla Uluslararası Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü tarafında verilen FIPS 140 sertifikası, standart, hassas veri alan, depolayan, transfer eden veya paylaşan ABD hükümeti kurumları ve yasal düzenlemelere tabi işletmeler tarafından kullanılacak ürünlerin sertifikalandırılması için Kriptografik Test Validasyon Programı aracılığı ile geliştirilmiştir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun