Güvenlik 07 MART 2016 / 11:07

Bilinen ilk Mac fidye yazılımı ortaya çıktı

Fidye yazılımları, güvenliğiyle ve stabilliğiyle ön plana çıkan Mac bilgisayarlara bulaştı.

Apple ürünlerin, kullanılan işletim sistemlerinin yazılımlara verdiği sınırlı erişimlerinden dolayı kolay kolay virüs almadığını hemen hepimiz biliyoruz. Yazılımlar ve uygulamalar, Windows ve Android'e göre daha dar bir alana erişebiliyorlar. Fakat yine de ara ara gerek iOS için gerekse OS X için virüs - trojan haberleriyle karşılaşabiliyoruz; Windows ve Android'in yanında devede kulak kalsa bile.

Açık kaynaklı Mac BitTorrent istemcisi Transmission isimli yazılımın son sürümünün içerisine KeRanger isimli bir fidye yazılımı yerleştirildi. Bu fidye yazılımı, kurulduktan 3 gün sonra bilgisayardaki belgeleri şifreliyor ve BitCoin gibi bir dijital para birimi ödemesi yapılmadıkça açılmıyor. Bu durumun farkedilmesinin ardından Transmission hemen yeni sürüme güncellendi ve KeRanger'ı kodlarından sildi.. Açık kaynaklı Transmission yazılımına eklenen kodun yetkililerce dikkatli kontrol edilmediği konuşulurken böylece fidye yazılımları Apple cihazlara da sızmış oldu.

Bakalım gelecek günlerde farklı vakalarla karşılaşacak mıyız...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun