Güvenlik 26 MAYIS 2010 / 14:31

Bilgisayar satışları artarak devam ediyor

Bilgisayar satışları hızla artarken bu artışta dizüstü bilgisayarlar başı çekiyor.

Bilgisayar satışları hızla artarken bu artışta dizüstü bilgisayarlar başı çekiyor.


Gartner araştırma şirketine göre, bilgisayar satışları artarak devam ediyor. Satışların 2009 yılına göre yüzde 22 yükselmesi bekleniyor. Böylece yıl sonuna kadar 376 milyon adet bilgisayar satılacağı öngörülüyor.

Satışlarda en büyük artış dizüstü bilgisayarlarda yüzde 43'le görüldü. Masaüstü bilgisayar satışları yüzde 29,5 artma eğilimindeyken, sunucu pazarında yüzde 13,1'lik artış bekleniyor.

Ekonomideki daralmaya rağmen bilgisayar satışlarındaki artışın süreceği düşünülüyor. Uzmanlar, bunun bir sebebinin de Windows 7'nin piyasadaki başarısı olabileceğini söylüyor.

Netbook'lar piyasaya girdiğinden beri tartışılırken, özellikle ULV işlemcili dizüstü bilgisayarlar netbook ve mini dizüstü bilgisayar satışlarını düşürüyor. ULV işlemcili dizüstü bilgisayarlar performans ve fiyat açısından netbook'lara göre daha avantajlı.

Tablet bilgisayarlarınsa netbook satışlarını etkilemediği, 2010 yılında tablet bilgisayar fiyatlarının düşeceği öngörülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun