Güvenlik 21 KASIM 2011 / 09:38

Bilgisayar korsanları şimdi de Norveç petrolünün peşine düştü

Bilgisayar korsanları bu kez Norveç petrolünün peşinde

Norveç’te petrol ve savunma sektörlerinden verilerin çalınmış olmasından şüpheleniliyor. Bu, ülkenin tarihindeki en büyük veri hırsızlıklarından biri olabilir. AP’nin haberine göre, Norveç'teki petrol ve savunma şirketlerden endüstriyel sırlar çalındı ve dijital olarak ülke dışına çıkarıldı. Norveç Ulusal Güvenlik Birimi, saldırıda hedef alınan şirketler veya kuruluşlarla ilgili isim vermedi.

Büyük ölçüde petrol, gaz, enerji ve savunma sektörlerinden şirketleri hedef alan en az 10 farklı saldırı geçtiğimiz yıl ortaya çıkarıldı. Güvenlik yetkililerine göre bu sayı daha yüksek olabilir. Çünkü birçok kurban, henüz bilgisayarlarının haklandığının farkında bile değil.

Güvenlik yetkilileri, bunun Norveç tarihinde görülmüş en büyük ve yaygın hırsızlık saldırısı olduğunu da belirtti.

Yetkililere göre saldırıların arkasında birden fazla kişi olma ihtimali yüksek. Saldırı türüyse çeşitlilik gösteriyor. Bazı durumlarda kişiyi hedef alan, virüs yüklü e-postalar kullanılarak, kişinin tüm bilgisayar yapısı veri ve şifre, gizli doküman hırsızlığı için savunmasız hale geliyor.

Güvenlik biriminin açıklamasına göre, bu tarz veri hırsızlıkları özellikle yabancı istihbarat servisleri için düşük maliyetli bir saldırı yöntemi. İnternette hırsızlık ucuz olmanın yanı sıra, düşük riske karşılık iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Güvenlik yetkililerine göre bu saldırılar genelde şirketlerin büyük kontratlar üstünde görüşme yaptığı dönemlerde oluyor.

Önde gelen Norveç şirketleri daha önce de haklayıcıların hedefi olmuştu. 2010 yılında Çin’in demokrasi eylemcisi Liu Xiaobo’nun yılın Nobel Barış Ödülü sahibi olarak seçilmesinin ardından iki hafta sonra Norveç’in Nobel Enstitüsü internet sitesi, truva atı saldırıların hedefi olmuştu.

Aynı dönemde enstitüye yönelik diğer saldırılar da virüslü eklerle gönderilen e-postalarla yapılmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun