Güvenlik 05 EYLÜL 2016 / 15:38

Bilgisayar ekranları güvende olacak

HP Sure View teknolojisi, bilgisayar ekranına göz atarak yapılan bilgi hırsızlığına engel olmayı hedefliyor.

HP, entegre gizlilik ekranına sahip yeni PC’lerini tanıttı. HP EliteBook 1040 ve HP EliteBook 840 için yeni bir seçenek olarak sunulan HP Sure View özelliği, bilgisayar ekranına bakılarak yapılan bilgi hırsızlığına karşı korunma imkânı sunuyor. 3M gizlilik teknolojisi ile geliştirilen HP Sure View ile kullanıcılar klavyelerinden F2 tuşuna basarak PC’lerini gizlilik moduna alabiliyorlar. Bu mod, farklı açılardan bakıldığında ekrandaki görülebilir ışığı yüzde 95’e varan oranda azaltarak kullanıcı dışındaki kişilerin ekrandaki bilgileri görmesini zorlaştırıyor.

HP Türkiye Kurumsal Bilgisayarlar Kategori Müdürü Uğur Varlıoğlu, yeni ürünlerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Günümüzde iş gücü giderek artan bir oranda ofis ortamlarından daha kamusal alanlara taşındıkça, bilgi hırsızları da gizli bilgileri bir başkasının ekranına bakarak toplama imkânını buldukları görsel tabanlı hırsızlık yolunu tercih etmeye başladılar. Elite dizüstü bilgisayarlarımıza HP Sure View güvenlik çözümümüzün eklenmesiyle birlikte müşterilerimiz hassas verileri sergileme endişesini yaşamadan diledikleri noktada çalışabilme rahatlığına ve özgürlüğüne kavuşmuş olacaklar.”
 
3M sponsorluğunda Ponemon Institute’un yaptığı güncel “Küresel Görsel Tabanlı Bilgi Hırsızlığı Deneyi” araştırmasında belirtildiği gibi görsel tabanlı bilgi hırsızlığı kurumların hassas verileri için önemli bir tehdit konumunda. Araştırmada yalnızca görsel tabanlı hırsızlık yöntemiyle bilgi çalmanın amaçlandığı her 10 denemenin dokuzunun başarıya ulaştığı, bu yolun kullanıldığı deneme başına ortalama dört parça özel bilginin çalındığı bilgisine yer veriliyor. Görsel tabanlı bilgi hırsızlığı, çalışanların neredeyse yüzde 60’ının işlerini ofis duvarlarının dışına taşıdığı bir ortamda çalışan üretkenliğini etkileyebilen bir unsur olarak da öne çıkıyor. Ponemon Institute tarafından yapılan ve 3M’in desteklediği benzer bir diğer araştırmada da görsel tabanlı bir gizlilik çözümü kullanan çalışanların başkalarıyla yakın temasta bulundukları alanlarda iki kat daha üretken olduğu belirtiliyor.
 
HP Sure View’un eylül ayında EliteBook 840 ve EliteBook 1040 Full HD için bir özellik olarak piyasaya sunulması bekleniyor.  
ETİKETLER : HP Sure View
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun