Güvenlik 23 ŞUBAT 2012 / 17:01

Beyaz Saray'dan gözdağı: "Kullanıcı rızası dışında kişisel bilgi toplayanlar bunun sonuçlarına katlanırlar"

Beyaz Saray'dan kişisel bilgi toplayan gözdağı

Beyaz Saray; kullanıcılara daha fazla çevrimiçi gizlilik koruması sağlayacak ve  hükümete Google ve Facebook gibi internet şirketlerini kontrol etme konusunda daha büyük güçler sağlayacak ‘haklar bildirgesi’ teklifini açıkladı.

Reuters’in haberine göre, söz konusu bildirge en azından şimdilik çevrimiçi şirketler üstünde yeni yükümlülükler anlamına gelmiyor. ABD Başkanı Obama ise, bunun kişisel verilerinin internette nasıl kullanıldığını görmeleri için Amerikan vatandaşlarına daha fazla kontrol sunmayı hedefleyen daha kapsamlı bir planın parçası olduğunu vurguladı.

Obama, Amerikalı kullanıcıların, kişisel bilgilerinin çevrimiçi ortamda emniyette olduğunu görebileceği açık ve net kurallar için daha fazla bekleyemeyeceğini, internet geliştikçe kullanıcı güvenini sağlamanın da dijital ekonominin büyümesinin devamlılığı için hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

İnternet şirketleri eleştirilerin odak noktasında

İnternet şirketleri de gizlilik politikası uygulamalarıyla reformların önüne geçmeye çabalamalarına rağmen hala Kongre’nin ve tüketici gruplarının 1 numaralı hedefi konumundalar. İnternet şirketleri, kullanıcıların çevrimiçi davranışlarıyla ilgili bilgileri nasıl kullandıklarına dair açık olmamakla eleştiriliyorlar.

ABD Ticaret Bakanlığı, bu proje kapsamında şirketlerle ve gizlilik uygulamalarında uzman avukatlarla çalışarak, haklar yasasını baz alan gizlilik politikaları geliştirecek. Google, Yahoo ve Microsoft gibi internet şirketleriyle bağlantılı reklam ağları, web tarayıcılarında ‘Takip Etme’ teknolojisi kullanmaya karar vermişti. Bu uygulama, tüketicilerin ‘takibi kontrol etmesini’ kolaylaştırıyor.

Taslak olarak üzerinde çalışılan gizlilik hakkı kanunu, bireylerin şirketlerden bekleyeceği 7 temel korumayı içeriyor. Kullanıcılar, şirketlerin topladığı veriler üstünde kontrole sahip olabilecek, şirketler veri kullanma planları hakkında şeffaf olmak zorunda olacak ve verinin içeriğini korumaya özen gösterecek. Şirketler, veri güvenliği ve veri sorumluluğunu üstlenirken, güçlü gizlilik ölçütlerinin de yükümlülüğüne sahip olacak.

Söz konusu yasa, çevrimiçi şirketlerin toplamaya çalıştıkları kişisel verilere sınır koyma çağrısında bulunuyor. Şirketler, bu kuralları uygulayıp uygulamama konusunda kendi kararlarını verebilecekler. Ama bu kurallara uymayanlar, yaptırımlarla karşılaşma riskini göze alacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun