Güvenlik 22 EKİM 2012 / 13:48

Bayramda siber suçlardan korunmanın 7 yolu

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, önümüzdeki Kurban Bayramı'nda döneminde artması beklenen siber saldırılar konusunda kullanıcıları uyardı ve tavsiyelerde bulundu. 

“USB gibi taşınabilir hafıza kartlarının böyle dönemlerde paylaşımı artıyor” diyen ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, kontrolsüz kullanılan belleklerin tehlike saçtığını söyledi. Türkiye’de Kurban Bayramı nedeniyle pek kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını beraberinde götürdüğünü hatırlatan Akkoyunlu, özellikle USB yoluyla bulaşabilecek zararlı yazılımlar konusunda kullanıcıların oldukça uyanık olması gerektiğini belirtti. Akkoyunlu, internetten gelen bedava hediye mesajlarına da itibar edilmemesini belirterek, bayramda bilgisayar kullanırken güvende kalmak için şu konularda dikkatli olunmasını önerdi:

1. USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin: Taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın. Ayrıca USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakın.

2. Sistem yamalarını ihmal etmeyin: İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bilgisayarınızdaki güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin.

3. Önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

4. İmkansız tekliflere aldanmayın! Kullanıcıların ilgisini çeken “Bedava!” “Kazandınız!” gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olun. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen tekliflere itibar etmeyin!

5. Güvenli olmayan ya da ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın! Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışcveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.

6. Her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.

7. Bilgisayarınız virüslere karşı tarayın: Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun