Güvenlik 03 NİSAN 2012 / 10:04

Avea'dan hayat kurtaracak uygulama

Avea'dan hayat kurtaracak uygulama

Avea,  Android işletim sistemli telefonlara Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen “Orada Kimse Var mı?” mobil uygulaması ile yıkıcı bir deprem sonrasında ekiplerin enkaz altında kalanlara en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayarak, arama-kurtarma çalışmalarını hızlandırmayı amaçlıyor.Google Play’deki adı ile "Earthquaken" olan deprem sonrası kullanıcısının hayatını kurtarmaya odaklı uygulama, enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden yapabilecek. Uygulama, aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasına da katkı sağlayacak.

Cep telefonu alarma dönüşüyor

Konuyla ilgili konuşan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “Orada Kimse Var mı?” uygulamasının, Avea’nın geçen yıl mobil uygulama ekosistemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği “Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor”da üçüncü olduğunu ve proje sahibi üniversite öğrencisi Burak Aykut Sungur’un şu an Avea ArGe Merkezi’nde çalıştığını belirtti.  Van depreminin bir kez daha gösterdiği üzere deprem sonrası yaşanan en büyük sıkıntının, enkaz altındaki kişilere yeterince hızlı bir şekilde ulaşılamaması olduğunu söyleyen Şahin, buna kötü hava koşulları eklendiğinde durumun iyice içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade etti.

Uygulamada  alınan ilk önlem  alarmın sürekli çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15’er dakikalık aralar ile 1 dakika çalması. İkinci önlem ise, baştan tercih edilmesi durumunda, enerjisini alarm modunda kullanmak üzere diğer fonksiyonlarını “Uçak Modu”na geçirmesi. Böylece bataryanın maksimum verimle kullanılmasını garanti altına alıyor. Tüm bunların yanı sıra uygulama, deprem anında ve sonrasında yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da içeriyor.

3G kullanarak belirli aralıklarla dünyada meydana gelen depremleri ve kullanıcının konumunu tespit eden uygulama, bu bilgileri analiz ederek, oluşan depremin kullanıcısına zarar verebilecek büyüklükte olup olmadığını kontrol ediyor. Depremin zarar verebilecek bir büyüklükte olması durumunda  uygulama kullanıcıya güvende olduğuna dair onay isteyen bir uyarı mesajı çıkartıyor.

Kullanıcının bu uyarı mesajına onay vermemesi durumunda sistem, kullanıcı kişinin zarar gördüğü ya da enkaz altında kalmış olabileceğinden yola çıkarak, alarm durumuna geçiyor. Sistem, bağlı bulunduğu telefon alarm durumunda çıkardığı sesler, kurtarma ekiplerine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra kullanıcının daha önceden belirlemiş olduğu acil durumda haber verilecek kişiye de, o an bulunulan koordinatları kısa mesajla bildiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun