Güvenlik 02 TEMMUZ 2010 / 07:19

A/V standartları değişiyor

Teknoloji devleri HDMI yerine doğrudan Ethernet kablosuyla bağlantı sağlayacak.

Teknoloji devleri HDMI yerine doğrudan Ethernet kablosuyla bağlantı sağlayacak.


Ses ve görüntü için yeni bağlantı standartları geliyor. LG, Samsung, Sony ve Valens işbirliğiyle yeni bağlantı standardı HDBaseT, gizli yürütülen çalışmaların sonunda kamuoyuna tanıtıldı.

Yeni bağlantı yöntemi hem üreticiye hem de tüketicilere daha uygun fiyatlar sunarken, daha fazla veri akışı sağlanacak. HDMI çıkışı ve kabloları bu sebeple tarih olma riskiyle de karşı karşıya bulunuyor.

Yeni standartlar yeni bir kablo getirmeyecek. Aslına bakarsanız Ethernet için kullandığımız kablonun tam olarak kendisini kullanacağız. 100 metreye kadar çıkabilecek kablo, sıkıştırılmamış video ve sesleri saniyede 10.2 Gigabit veri hızıyla monitöre aktarabiliyor. Aynı hız HDMI çıkışında da geçerliydi ancak Ethernet kablosuyla bu hız saniyede 20 Gigabit'e kadar çıkabiliyor.

Ethernet üzerinden video ve ses sağlanmasının yanında televizyonların internete bağlanması da 100 Megabit hızla sağlanacak. Bu da daha önce duyurusu yapılan Google TV gibi projeler için iyi bir fırsat olabilir.

HDBaseT yeni bir standart getirirken, HDMI çıkışı için bir risk oluşturuyor. Buna bağlı gelişen televizyon ve bilgisayar pazarı da bu gelişmeden oldukça etkilenecektir. Standartların bu yılın sonuna kadar tamamen oturması, 2011 yılında da hayatımıza tamamen girmesi bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun