Güvenlik 27 HAZİRAN 2016 / 11:31

ATM'den para çekerken kredi kartınız kopyalanabilir

Viyana'daki bir bankamatiğin kart yuvasındaki garipliği fark eden siber güvenlik uzmanı, oldukça sinsi bir dolandırıcılık yöntemini ortaya çıkardı.

Dolandırıcılar kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalmak için durmaksızın yeni yöntemler geliştiriyorlar. YouTube'da yayınlanan bir videoda gösterilen dolandırıcılık yöntemiyle, ATM cihazlarını hedef alan kart kopyalayıcı tehlikesi ortaya çıkarıldı. Videoda, güvenlik uzmanı Ben Tedesco Viyana sokaklarındaki bir ATM cihazından şüphelenerek kart yuvasını incelemeye başlıyor. Kart yuvasının yanındaki yapışkan kalıntılarından şüphelenen güvenlik uzmanı, dolandırıcılar tarafından ATM'ye takılan kart kopyalayıcıyı sökmeyi başarıyor. Cihazın kart yuvasının üzerine takılan bu kopyalayıcının farkedilmesi ise oldukça zor. Dolandırıcılar uyguladıkları bu yöntemlerle kullanıcıların kredi kartlarını kopyalamaya ve para sızdırmaya çalışıyorlar.
Skimmer olarak bilinen ve kredi kartlarının bilgilerini kopyalayan bu cihazlar kullanıcılar için büyük tehdit oluşturuyorlar. Fark edilmesi oldukça zor olan ve ustaca hazırlanarak ATM'lere takılan bu cihazlar, bankamatikte işlemlerini yapan kullanıcıların kredi kartı bilgilerini kopyalayarak dolandırıcılara gönderiyor.  

Kullanıcıların bu tehlikeden korunmak için özellikle ATM'lerin kart yuvalarını ve şifrelerini girdikleri tuşları iyice kontrol etmeleri ve bir gariplikle karşılaşırlarsa yetkililere haber vermeleri gerekiyor.

 
ETİKETLER : ATM Skimmer