Güvenlik 02 EYLÜL 2009 / 10:43

ATI Radeon'dan OpenCL desteği

Yüksek performanslı iMac ve Mac Pro bilgisayarlarında bulunan AMD’nin ATI Radeon HD 4800 Serisi ekran kartları, OpenCL özellikli Snow Leopard işletim sistemini tamamlıyor.

Yüksek performanslı iMac ve Mac Pro bilgisayarlarında bulunan AMD’nin ATI Radeon HD 4800 Serisi ekran kartları, OpenCL özellikli Snow Leopard işletim sistemini tamamlıyor.


AMD bugün yaptığı bir açıklamada, en yüksek performanslı iMac ve Mac Pro bilgisayarlarının bazılarında bulunan ATI Radeon HD 4800 serisi ekran kartlarının, Snow Leopard işletim sisteminin tam uyumlu OpenCL Sürüm 1.0 uygulamasını desteklediğini duyurdu. OpenCL ise, ATI Stream teknolojisinin temel taşlarından biri.

AMD Ürün Müdürü Rick Bergman, yaptığı açıklamada yazılım geliştiricileri, açık standartlar ve AMD’nin ATI Stream teknolojisinin genel kullanım uygulamalarını grafik işlemcisinin gücüyle hızlandırmasına yardımcı olan OpenCL sayesinde son kullanıcılara daha iyi hizmet verebileceğini söyledi. Bergman şunları aktardı: “İster HD çoklu ortam içeriği izlerken ya da en yeni oyunları oynarken, yeni Mac Pro ve iMac sistemlerindeki ATI Radeon HD 4870 ve ATI Radeon HD 4850, ATI Stream özellikli uygulamaların daha iyi çalışmasını sağlıyor.”

ATI Radeon HD 4000 ürün ailesinin yüksek performanslı üyeleri olarak tasarlanan bu kartlar, son oyunları desteklemenin yanında HD kapasitesine sahip monitörlerde ev sineması kalitesinde HD çoğul ortam deneyimleri yaşatıyor.ATI Stream teknolojisi çok çekirdekli mikroişlemci ve grafik işlemcisi teknolojilerini kullanarak paralel işlevlerin uygulanmasını hızlandırıyor ve yazılım geliştiricilerinin geniş bir OpenCL platform yelpazesi üzerinde daha iyi performans ve etkileşime sahip uygulamalar üretmesine yardımcı oluyor.