Güvenlik 22 KASIM 2011 / 11:54

Assange dışarıda Manning içeride

Devlet sırlarını sızdırmakla suçlanan ABD ordusu analisti, 16 Aralık’ta askeri mahkemeye çıkacak. ABD, Assange’ı ele geçiremese de belgelerin sızmasına sebep olan kişiye önemli bir ceza vermeye hazırlanıyor.Bradley Manning, devlet sırlarını ele geçirmek ve bunları dağıtmakla suçlanıyor. İddialara göre, bunları Wikileaks’e sızdırmakla itham ediliyor. Ön soruşturma kapsamında Manning’in yargılanıp yargılanmayacağı belli olacak. Mayıs 2010’da Irak’ta tutuklanan Manning, askeri nezarette tutuluyordu.

Ön soruşturmada hem davacı hem de savunma avukatları ilk iddialarını ortaya koyacak ve şahitleri çapraz sorguya alabilecek. Tutanakların da yaklaşık 5 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Manning aynı zamanda ‘düşmana yardım’ suçlamasıyla da yargılanıyor ve suçlu bulunması halinde ölüm cezasına çarptırılabilir. Ama genel kanı, davacıların sadece hapis cezası için bastıracağı kanısında. Yine de Manning’e önemli bir ceza verilmesi bekleniyor.

Öte yandan, Manning’in hapis cezasının koşulları da eleştirilerin hedefi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü PJ Crowley, Manning’in tutukluluk koşullarının kamuoyunda yoğun eleştiriler yaratması üzerine istifa etmişti.

Manning, geniş güvenlik önlemleri olan Quantico Hapishanesi’ni 2010 Temmuz’unda getirildi. Burada tecrit edilen Manning’in intihar etmesini önlemek amacıyla bir gece tüm kıyafetlerinin üzerinden alındığı da rapor edildi. Ama 2010 Nisan’ında Manning, güvenlik seviyesi daha düşük bir hapishane olan, avukatlarının da koşulların daha iyi olduğunu belirttiği Fort Leavenworth’e gönderildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun