Güvenlik 06 NİSAN 2012 / 12:00

Arkadaşınızın bilgisayarında tuzağa düşmeyin!

Arkadaşınızın bilgisayarında tuzağa düşmeyin!

Kahvenizi yudumlarken 5 dakikalığına kullandığınız arkadaş bilgisayarı, herkese açık ve hâttâ çoğu zaman bedava sunulan kablosuz ağlarla beraber tam bir belaya dönüşebilir. Kaspersky tarafından yapılan bir açıklamaya göre özellikle genç internet kullanıcılarının yüzde 31’inin internet erişimi için okul bilgisayarlarını; yüzde 14’ünün ise halka açık bilgisayarları ve yüzde 38’inin ise arkadaşlarının bilgisayarlarını kullandığını söylüyor. Bu kullanıcılar aynı zamanda bilmedikleri kablosuz ağları da kulanmış oluyor. Uzmanlar bu nedenle casus ve kötü amaçlı yazılımların da hazırda bekliyor olabileceğini unutmamak gerektiğini belirtti.

Kaspersky Lab uzmanları halka açık bilgisayarlardan ve kablosuz ağlardan güvenli internet erişimi için 5 ipucunu şu şekilde sıralıyor:

1. Genel kontrol: İnternete erişmek için halka açık bir bilgisayar kullanıyorsanız, başlamadan önce genel bir güvenlik denetimi yaparak bilgisayar yavaş mı ve çeşitli programlarla dolu bir halde mi, yoksa hızlı ve güvenilir bir durumda mı diye ufak bir kontrol yapın. Eğer mümkün ise, hangi işletim sisteminin kullanıldığını ve güncel olup olmadığını kontrol edin. Aynı kontrol, yüklü programlar için de geçerlidir. Eğer tarayıcı güncel konumda ise, bu savaşı kazanmanın yarısıdır. Bir diğer kontrol ise sistemde Kaspersky Internet Security gibi bir anti-virüs yazılımının yüklü olup olmadığının ve eğer yüklüyse en son güncellenmiş versiyonun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Asla yapmamanız gereken şey ise, açık bir biçimde virüs bulaşmış bir bilgisayarı kullanarak internete erişmenizdir. Bunun yerine, yetkili kişiye bilgisayarda bir sorun olduğunu belirtin. Bu gibi konular arkadaşlarınızın bilgisayarlarında daha kolay bir biçimde yapılabilir. Her zaman, arkadaşlarınızı, güvenlikte bulabileceğiniz açıklar ile ilgili bilgilendirin.

2. Şifre kullanmayın: Kendinize ait olmayan bilgisayarlarda giriş bilgilerinizi ve şifrelerinizi kullanmaktan kaçının. Bunun en önemli sebebi mevcut bilgisayarda casus yazılımların olup olmadığından asla emin olamayacağınızdır. Diğer bir deyişle, özel e-posta hesaplarınızı kontrol etmeyin, Facebook girişi yapmayın ve kesinlikle iTunes Store alışverişleri gibi herhangi bir online alışveriş gerçekleştirmeyin.

3. USB belleklere dikkat: Çoğunlukla halka açık bilgisayardan USB belleğe veri kaydedip evinize götürüyorsunuz. Ancak dikkatli olmakta fayda var çünkü eve düşündüğünüzden fazlasını götürüyor olabilirsiniz... Bu noktada önemli olan konu ise evinizdeki PC’de, USB bellek ile eve götürdüğünüz zararlı yazılımları yakalayacak güncel bir anti-virüs yazılımının bulunmasıdır.

4. Özel modu seçin: Web’de sörf yaparken, eğer mümkünse, tarayıcı ayarlarınızdan özel modu aktif hale getirin. Bu ufak değişiklik arkada hiçbir özel verinin bırakılmayacağını garantileyecektir.

5. Mobil internet kullanın: E-postalarını düzenli kontrol eden ve Facebook gibi benzer siteleri düzenli olarak kullanan bir kişi, bunu gerçekleştirmek için her zaman halka açık bir bilgisayarı kullanmak zorunda değildir. Güvenli bir alternatif de mobil internet bağlantısı satın almaktır. Pek çok sağlayıcı, ulaşılabilir rakamlara, her şey dahil sabit veri paketleri sunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun