Güvenlik 25 ŞUBAT 2016 / 11:51

Apple ve FBI arasındaki tansiyon yükseliyor

Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın taleplerinin sanıldığı kadar masum olmadığını söyledi.

Apple ve FBI arasındaki kriz giderek büyüyor. Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri'nde bir sağlık merkezine düzenlenen saldırıda 14 kişiyi öldüren Syed Farook'un kullandığı iPhone 5C, FBI yetkilileri tarafından incelenmek istenmiş, Apple bu talebi reddetmişti. İlerleyen süreçte Google'dan ve Whatsapp'tan da "kullanıcı güvenliği" konusunda destek alan Apple, bu konuda geri adım atmak istemiyor.

Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın taleplerinin ilerleyen süreçte kullanıcı güvenliğini olumsuz bir şekilde etkileyecek yeni bir dönemin kapılarını açabileceği yönünde yorum getirdi. Cook, San Bernardino olayının oldukça üzücü olduğunun altını bir kez daha çizerken, yine de Apple olarak telefon şifrelerini FBI ile paylaşmayacaklarını söyledi.

Cook, olayı tek bir telefon üzerinden değerlendirilmesinin oldukça yanlış olduğunu dile getirirken, geliştirilecek şifre kırıcı programlarının ilerleyen süreçte kullanıcıları tamamen gözetleyecek ve güvenliklerini tehlike altına sokabilecek bir dönemin başlangıcı olabileceğine vurgu yaptı. Verdiği demeçte sert ifadeler kullanmaktan kaçınmayan Cook, FBI'ın Apple'dan talep ettiği yazılımın, "kanser" ile eşdeğer olduğunu sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili daha geniş bilgiye ve Tim Cook'un röportajına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun