Güvenlik 03 MART 2016 / 15:45

Apple şimdi de Fransa ile karşı karşıya geliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde FBI ile büyük sorunlar yaşayan Apple, şimdi de karşısına Fransa'yı aldı.

San Bernadino'da bir sağlık merkezinde 14 kişinin ölümüne sebep olan Syed Farook'un kullandığı iPhone 5c'nin, FBI tarafından incelenmek istenmesiyle başlayan süreç Apple'ın başını ağrıtmaya devam ediyor. FBI ile ABD'de mahkemelik olan şirket, şimdi de Fransa ile karşılaşmaya hazırlanıyor. 

ZDnet'te yer alan habere göre Sosyalist Parti’den Yann Galut, Apple'ı ve Google'ı güvenlik güçleri ile işbirliğine gitmemeleri konusunda uyarırken, meclise konuyla ilgili yasa teklifinde bulundu. Buna göre Apple'ın ve Google'ın ABD'de yaşanan olayın, benzerinin Fransa'da yaşanması durumunda kendileriyle işbirliği yapmak zorunda olduklarını dile getirdi. Galut, meclise sunduğu öneride bahsi geçen şirketlerin işbirliğine gitmemeleri durumunda 1 milyon euro tutarın para cezasına çarptırılmasını istedi. 

Galut, veri şifresi kırma konusunda Apple ve Google gibi şirketlerden destek beklediklerini fakat bu şirketlerin yasal boşlukları kullanarak bu verileri paylaşmayı reddettiklerini ifade etti. Galut, bahsi geçen şirketlerin kişisel bilgilerin gizliliği prensibine bu kadar sahip çıkmalarına karşın, istenildiği durumlarda reklam amacıyla bu verileri kullanmalarının da oldukça ironik olduğunun altını çizdi. 
ETİKETLER : apple google fbi şifre kırma