Güvenlik 26 NİSAN 2012 / 17:13

"Apple Microsoft'un 10 yıl gerisinde"

Bundan bir kaç ay önce Apple’ın yaşadığı Java sorunu sebebiyle Mac kullanıcılarının yüzde 2’lik kısmına Truva atı girmesiyle başlayan “güven problemi”, Eugene Kaspersky’nin açıklamarıyla yeni bir boyut kazanacak gibi.

 Info Security 2012 etkinliğinde konuşan güvenlik firması Kaspersky’nin CEO’su Eugene Kaspersky, bu durumun yeni ortaya çıkan bir sorun olmadığını belirtirken, Apple’ın yakın zamanda önlem almaması durumunda çok büyük sorunlarla karşılaşacağını söyledi.

Apple kullanıcıları genelde güvenlik problemleri sebebiyle Microsoft ürünlerini kullanmaktan kaçındıklarını belirtiyorlar. Bu konuya değinen Kaspersky, bilgisayar korsanlarının saldırılarında Microsoft’u tercih ettiklerini fakat, korsanların Mac dünyasını oldukça ilgi çekici bulmaya başladıklarını belirtti. Son zamanlarda Mac cihazları hedef alan saldırılarda ciddi bir artış gözlemlediklerini ifade eden Kaspersky, Apple’ın güvenlik konusunda ciddi yatırımlar yapması gerektiğinin altını çizdi.

Apple’ın, Microsoft’un sahip olduğu virüs dünyasına yeni girdiğini ifade eden Kaspersky, Apple’ın güvenlik konusunda Microsoft’un 10 yıl gerisinde olduğunu söyledi.