Güvenlik 11 TEMMUZ 2011 / 12:01

Apple mağazasında müşteriler dakikada bir fotoğraflandı

ABD Gizli Servisi, New York’ta bir Apple mağazasındaki web kameralarından görüntüleri toplayan bir sanatçının evine baskın yaptı. Görüntüler Tumblr’da yayınlandı bile.Kyle McDonald, dizüstü bilgisayarlara bakan insanları fotoğraflayan bir yazılım yüklemekle ve daha sonra da bu resimleri bir internet sitesinden yayınlamakla suçlanıyor. McDonald ise mağazanın içinde fotoğraf çekebilmek için bir güvenlik görevlisinden izin aldığını söyledi. Apple konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ama Gizli Servis, elektronik suç bölümünün de bu konuyla ilgilendiğini doğruladı.

Soruşturma ABD 18/1030 sayılı yasa uyarınca yapılıyor ve yasanın ‘bilgisayarlarla bağlantılı olarak sahtekarlık ve ilgili eylemler’ başlığı baz alınıyor. Yasa bağlamında en yüksek ceza ise 20 yıl hapis. McDonald ise konuyla ilgili olarak Twitter’da şu mesajı yazdı:

“@secretservice soruşturma için geldi ve dizüstü bilgisayarımı aldı. Lütfen bana gönderdiğiniz her e-postayı onların okuduğunu bilin.”

McDonald’ın çektiği görüntüler Tumblr’da bir sayfaya yüklendi. ‘Bilgisayarlara Bakan İnsanlar’ tanımlamasının ardından, proje de şöyle tanımlandı: “Fotoğrafik bir müdahale. New York civarından bir uygulama yüklendi, her dakika fotoğraf çekiyor ve eğer görüntüde bir yüz bulunduysa, bunu yüklüyor. Sitede yer alan uygulama, fotoğrafları tam ekran gösteriyor ve tüm bilgisayarlar için de uygun.”

Sitede bir video, ayrıca alışveriş yapanların bilgisayar denemelerini gösteren bir dizi fotoğraf yer alıyor. Siteyi ziyaret edenlerin, bu bireyler hakkında sitede yer alan yorumları da görüntülere iliştirilmiş. Twitter hesabından yazan McDonald, online serbestlik grubu Electronic Frontier Foundation’ın tavsiyesi ışığında, dava ile ilgili bir yorum yapmayacağını yazdı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun