Güvenlik 25 MAYIS 2011 / 10:57

Apple Mac’lerdeki güvenlik açığını gidereceğini açıkladı

Nihayet Apple, son dönemde Mac kullanıcılarının kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan sahte anti-virüs programıMacDefender” için önlem alınacağını duyurdu.Mac bilgisayarlarda hızla yayılan –MacProtector ve MacSecurity olarak da bilinen- MacDefender isimli sahte program, önce kullanıcılarını uyarıyor ve bilgisayarın detaylı bir taramasının yapılmasını öneriyor. Program bilgisayar içinde kullanıcının kredi kartı bilgilerini aramaktan başka bir şey yapmıyor.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre, yeni Mac OS yazılım güncellemesi MacDefender ve benzeri programları otomatik olarak bulacak ve kaldıracak. Güncelleme ayrıca bilgisayarına henüz sahte program sızmamış kullanıcıların da indirmelerini engelleyecek.

Ayrıca Apple Mac’lerden programın temizlenmesinin yollarını da http://support.apple.com/kb/HT4650 adresinde kullanıcılarla paylaştı. Tahminlere göre program yaklaşık 100 bin Mac kullanıcısına ulaştı. Böylece "Mac'lere virüs girmez" mottosu dabir kez daha yalanlanmış oldu. Saldırganlar son dönemde özellikle "sosyal mühendislik" yöntemleriyle, kullanıcıların ihtiyaçlarını su istimal ederek bilgisayarlara sızmayı başarıyor.
ETİKETLER : apple mac macdefender virüs
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun