Güvenlik 13 HAZİRAN 2011 / 11:11

Anonymous'çular gözaltına alındı

Türkiye'de yürürlüğe girmesi beklenen internet filtrelemesi uygulamasını gerekçe göstererek "siber saldırı" başlatan Anonymous (Anonim) adlı hacker grubuna yönelik operasyonda, 12 ilde 32 kişi gözaltına alındı.  Saldırıyı gerçekleştirenlerin bu kadar kısa sürede yakalanabilmesi siber suçlara karşı önemli bir başarı olarak görülebilir.Edinilen bilgiye göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileri saldırı yapılacağının bilgisini aldığında Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, saldırıyla ilgili yurt genelinde teknik çalışma başlattı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Cumhuriyet Savcılığının talimatı üzerine, kimlikleri ve adresleri tespit edilen hacker'lara yönelik, aralarında Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu 12 ilde operasyon düzenledi.

Operasyonlarda 13'ü İstanbul'da, 5'i Ankara'da olmak üzere toplam 32 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürülecekleri bildirildi.

İspanya 9 ay sonunda 3 hacker'a ulaşabilmişti

Daha önce İspanya'nın uzun uğraşlar sonucunda 3 Anonymous üyesi olduğu tahmin edilen hacker'ı yakalamıştı. Grubun kimlik ve konum bilgilerini oldukça karmaşık ve başarılı bir şekilde koruduğunu ifade eden İspanya polisi, yaklaşık 9 aydır hackerları yakalamak için çalışmalarını sürdürüyordu.

İspanya polisinin yaptığı açıklamada 3 saldırganın iki önemli İspanyol bankası, İtalyan enerji şirketi Enel ve Mısır, Cezayir, Libya, Iran, Şili, Kolombiya ve Yeni Zelanda’ya karşı düzenlenen eylemlere katıldığı belirtildi.

Ekim 2010’dan bu yana siber suçlara özellikle dikkat eden İspanya polisi 2 milyondan fazla internet sitesi ve sohbeti inceleyerek 3 hacker’a ulaşabildi. Yani polis aslında saldırganların doğrudan saldırı esnasında konumlarını belirleyemedi ve forumlar, iletişim kanalları gibi yerleri inceleyerek sonuca ulaştı.

Bu duruma bakıldığında Türkiye'de gerçekleştirilen gözaltıların çok başarılı bir "siber saldırı" soruşturması sonucunda ortaya çıktığını söylemek mümkün.
YORUMLAR
14 HAZİRAN 2011 / 02:28 0 0
kimse görünmez değildir
Murat YILMAZ 14 HAZİRAN 2011 / 02:15 0 0
Yakalanan kişileri bilmiyorsunuz, bilmediğiniz konuda nasıl yalan diyebiliyorsunuz.
Evren Gülyaşar 13 HAZİRAN 2011 / 17:02 0 0
Korhan Bey,

Öncelikle sitemizi düzenli ziyaretiniz ve haberlerimizi özenle okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Haber Anadolu Ajansı tarafından geçti. Aslında haberin içindeki ironiden, bir hafta içinde Anonymous'a dahil olduğu şüphesiyle insanların yakalanamayacağından söz etmeye gayret ettik. Tüm dünyanın peşinde koştuğu grubun kimlik ve konum bilgilerini ne denli karmaşık bir yapıda koruduğunu biliyoruz. Bu nedenle "emniyet güçlerinin eğer iddia ettiği doğru çıkarsa, bu bir başarıdır" vurgusunu yaptık.

Tekrar dikkatiniz için teşekkür ederiz.
Korhan Kalay 13 HAZİRAN 2011 / 16:57 0 0
Geçen günkü haberde Evren bey'in tutumu sanki hackerlardan yana gibi göründüğünden oldukça tepki çekmişti. Herhalde bu haber onu bastırmak için hazırlanmış bir sunum.
sümeyra 13 HAZİRAN 2011 / 15:14 0 0
yalan haber.. 3 tane çapulcu bişeyler yapmaya çalışmıştır, bizimkilerde hacker yakaladık diye abartmışlardır..
cüneyt 13 HAZİRAN 2011 / 14:46 0 0
helal olsun polisimize işte türkün gücü ispanya 9 aydır yakalayamamıs ah hacker olabilsem bende
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun