Güvenlik 12 TEMMUZ 2011 / 11:57

Anonymous askeriyeden 90 bin e-posta ve şifre çaldı

Anonymous, çaldığı on binlerce veriyi torrent dosyası haline getirerek Pirate Bay’den indirilebilir hale getirdi. Bilgiler çalınırken yine neredeyse hiçbir engelle karşılaşılmadığı açıklandı.Hacktivist grup Anonymous devlet kurumlarına karşı gerçekleştirdiği saldırılara devam ediyor. Anonymous, askere hizmet eden Amerikan Savunma Bakanlığı Danışmanı Booz Allen Hamilton'ın sunucularına girerek çaldığı 90 bin askeri e-posta adres, şifre ve diğer bazı verileri Pirate Bay aracılığıyla internete verdi.

Grubun 190 megabaytlık bir torrent dosyası olarak hazırladığı verilerin Amerikan Hava Kuvvetleri’nden Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne kadar birçok önemli kurumdan çalındığı ortaya çıktı.

Anonymous yaptığı açıklamada, “İnsan böyle önemli bilgilerin iyi korunduğunu düşünüyor ama bunları alırken hiç de zorlanmadık” dedi. Grubun Pirate Bay’e yaptığı açıklamada şirket sunucularında güvenlik önlemi olmadığı ifade edildi.

Güvenlik şirketi Sophos’un konuyla ilgili açıklamasında, Anonymous’un yaklaşık 4 gigabaytlık kaynak kodunu sildiği ve Amerikan hükümetinin sistemine saldırı gerçekleştirecek bilgileri ele geçirdiğini ifade etmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Anonymous saldırının “AntiSec” hareketinin bir parçası olarak görülebileceğini belirtti. Grup bu hareket doğrultusunda insan haklarına aykırı bulduğu müdahalelerin ardından hükümet sitelerine ya da yeterli güvenlik önlemi almayan önemli şirketleri uyarmak amacıyla saldırılar düzenlediğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz aylarda İspanya, Türkiye ve İtalya’da Anonymous’a üye olduğu şüphesiyle tutuklamalar gerçekleştirilmişti.