Güvenlik 15 NİSAN 2011 / 09:04

Android Skype tüm bilgileri açık ediyor

Android’lerdeki Skype’da bulunan açık zararlı yazılımların isminiz, telefon numaranız ve hatta sohbet kayıtlarınıza ulaşılabilmesine imkân veriyor.

Android Police isimli sitenin ortaya çıkardığı bilgilere göre Skype, tüm bilgileriniz ve sohbet kayıtlarının tutulduğu SQLite3 veritabanına şifreleme ya da izin gereksinimi getirmedi.

Sitenin bu açığın üzerine gitmesiyle Android tabanlı telefonda bulunan tüm telefon numaraları, e-posta adresleri, iletişim bilgileri ve kayıtlara ulaşılabildiğini ortaya çıkardı.

Skype’dan gelen açıklamaya göre şu anda açık üzerindeki inceleme devam ediyor. Uzmanların önerilerine göre, Android telefonlara Skype uygulamasını problem çözülene kadar indirmeyin. Eğer indirdiyseniz de bir güncelleme yayınlanana kadar kaldırın.

Ekim 2010’dan bu yana Android Market’da yer alan Skype uygulamasını bugüne kadar 10 milyondan fazla kullanıcı indirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun