Güvenlik 25 ARALIK 2012 / 11:36

Amerika ve Rusya telif hakkı ihlâllerine karşı birlikte hareket edecek

Amerika ve Rusya birlikte hareket edecek

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, imzaladıkları anlaşmayla fikri mülkiyet hakları ihlâllerine karşı beraber hareket etme kararı aldılar. “Fikri Mülkiyet Hakları Eylem Planı” adı verilen anlaşmayla birlikte her iki ülke de internet üzerinden yapılacak korsanlığa son vermeye çalışacaklar. Siber suçlarla sık sık gündeme gelen Rusya, bu hamleyle birlikte ülkede yayın yapan korsan siteleri kapatma kararı alırken, bu konudaki güvenlik yatırımlarını artırma kararı aldı. Ayrıca internet sağlayıcılarını da kontrol altına alan ülke, bu konuda yapmaya hazırlandığı yasa değişikliğiyle internet korsanlarına yataklık eden kişileri de cezalandıracak.

Yapılan anlaşmadan oldukça memnun olan A.B.D, uzun vadede Rusya’nın kendi telif hakkı yasalarına adapte olmasını umuyor. Rusya’nın bu hamlesiyle birlikte Dünya Ticaret Örgütü’ndeki yerini sağlamlaştırdığını belirten A.B.D Büyükelçisi Ron Kirk, ilerleyen dönemlerde de Rusya’nın bu tutumunu korumasının telif hakları ihlâlinin önlenmesi için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Fikri Mülkiyet Hakları Eylem Planı’yla birlikte her iki ülke de beraber çalışarak telif hakkı ihlâllerinin önüne geçmeye çalışacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun