Güvenlik 29 NİSAN 2010 / 08:32

AMD'nin yeni platformları tanıtıldı

AMD yüksek performans ve düşük enerji tüketimini gömülü sistemlerde sunmayı hedefliyor.

AMD yüksek performans ve düşük enerji tüketimini gömülü sistemlerde sunmayı hedefliyor.


İşlemci, yonga setleri ve ekran kartları gibi donanımlarda Intel ile dünya çapında bir rekabet içinde bulunan AMD, yatırımlarını sürdürüyor. AMD, Gömülü Sistemler Konferansı'nda yapılan açıklama ile gömülü sistem pazarı için iki yeni platform ürettiğini duyurdu.

Kompakt ASB2 ve yüksek performanslı AM3 platformu eski nesillere göre watt başına performansta yüzde 74'lük bir avantaj sağlıyor. Yeni nesil ürünlerde, endüstri standardı olan x86 işlemciler kullanmak daha kolay hale geliyor.

"Gömülü sistem pazarında x86'nın benimsenmesinin önündeki en büyük engeller enerji tüketimi, fiyat ve işlemcinin fiziksel boyutudur" diyen AMD Gömülü Çözümler Birimi Direktörü Buddy Broeker, "AMD'nin gömülü çözümleri ise bu engelleri devamlı hafifletirken geçmişte tasarımcıların erişemediği performans ve özellikleri de mümkün kıldı. Gömülü sistemler pazarının gelişmesine kararlılığımız sürüyor ve bunu gelecekte AMD Fusion ürünlerini bu pazara da taşıyarak destekleyeceğiz" dedi.

Yeni platform özellikleri;

• 2 kanal DDR3 desteği ile daha hızlı bellek• HyperTransport 3.0 teknolojisiyle yüksek veri akışı içeren ve gerçek zamanlı uygulamalar için geliştirilmiş giriş-çıkış kapasitesi• KOBİ/Ev-Ofis depolama sistemi gibi güvenilirlik isteyen uygulamalar için ECC• Geniş bir performans ve enerji yelpazesi sunan mikroişlemci seçeneklerio 8, 12, 15, 25, 45 ve 65 Watt termal tasarım güçlerio Tek, çift ve dört çekirdeko 2,8 GHz'e kadar hız• AMD 785E yonga setiyle PCI Express® 2.0 desteği• Yeni ATI Radeon HD 4200 ekran kartıyla DirectX® 10.1, tam 1080p çözünürlük, HDMI ve enerji tasarrufu özellikleri, çoğul ekran destekleme seçeneği olarak özetlenebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun