Güvenlik 24 AĞUSTOS 2010 / 14:43

AMD, Bulldozer ve Bobcat işlemcilerini tanıttı

AMD'nin yeni işlemcileri Bulldozer ve Bobcat yolda.

AMD'nin yeni işlemcileri Bulldozer ve Bobcat yolda.


AMD, iki yeni nesil x86 işlemci çekirdeği hakkında bazı bilgiler verdi. Yüksek performanslı bilgisayar ve sunucu piyasaları için “Bulldozer,” düşük tüketimli dizüstü ve küçük kasalı masaüstü piyasaları için “Bobcat” kod adlarıyla tanıtılan işlemciler, AMD’nin önemli birer başarısı olarak tanımlanıyor.

Düşük tüketim için geliştirilmiş enerji yapısı ve mikro mimariye sahip Bobcat, üretim teknolojileri arasında kolay geçiş sağlayan bir tasarıma sahip. Kompakt, çok çekirdekli tasarımı ile ölçeklenebilirlik sağlayan Bulldozer ise 32nm üretim teknolojisi ile geliyor.

Bu çekirdeklerde, yüksek performansın yanı sıra bir watt’tan az elektrik tüketen tasarruflu bir tasarım da görülüyor. Ayrıca iki yeni işlemcinin 2011 yılında piyasaya çıkacağı biliniyor.

AMD’nin yeni iki mimariyle yüksek performans ve düşük tüketim alanlarına aynı anda çıkarma yapması, sektörde önemli bir başarı olarak yorumlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun