Güvenlik 04 MART 2016 / 11:26

Amazon, Fire OS'teki depolama şifreleme özelliğini kaldırdı

Muhtemelen Amazon, Apple gibi FBI ile karşı karşıya gelmek istemiyor...

Gerçekleşen bir cinayet olayının ardından suçlunun kilitli iPhone'una ulaşmak isteyen FBI'ın Apple'dan destek istediğini ve Apple'ın bu isteği reddettiğini sizlerle paylaşmıştık. Sonrasında davalar açılmış, Apple gizliliğe destek çağrısı yapmıştı. Teknoloji devlerinden gelen desteklerle beraber olay uzun süre gündemini korumayı başarmıştı. Teknoloji devlerinden büyük oranda destek gelmiş olsa da FBI'ı haklı gösterenler de olmuştu.

Tüm bunlar yaşanırken Amazon, Android tabanlı mobil işletim sistemi Fire OS'teki depolama şifrelemesini kaldırma kararı aldı. The Verge'ün "neden" sorusuna bu kararın aylar önce verildiği söylenerek "Kullanıcıların kullanmayı tercih etmedikleri özellikleri çıkarıyoruz" cevabı verildi. Şifrelemenin kalkması halinde son derece kolay bir şekilde depolama birimine ulaşılabilecek.

Cihazlarının güvenliğinden büyük oranda ödünveren Amazon'un bu hamlesi elbette ki ciddi tepki topladı. Çoğu teknoloji meraklısı bu hamleyi, Apple'ın yaşadığı sıkıntıları yaşamamak amacıyla Amazon'un "kaçması" olarak değerlendiriyor.