Güvenlik 04 MART 2016 / 11:26

Amazon, Fire OS'teki depolama şifreleme özelliğini kaldırdı

Muhtemelen Amazon, Apple gibi FBI ile karşı karşıya gelmek istemiyor...

Gerçekleşen bir cinayet olayının ardından suçlunun kilitli iPhone'una ulaşmak isteyen FBI'ın Apple'dan destek istediğini ve Apple'ın bu isteği reddettiğini sizlerle paylaşmıştık. Sonrasında davalar açılmış, Apple gizliliğe destek çağrısı yapmıştı. Teknoloji devlerinden gelen desteklerle beraber olay uzun süre gündemini korumayı başarmıştı. Teknoloji devlerinden büyük oranda destek gelmiş olsa da FBI'ı haklı gösterenler de olmuştu.

Tüm bunlar yaşanırken Amazon, Android tabanlı mobil işletim sistemi Fire OS'teki depolama şifrelemesini kaldırma kararı aldı. The Verge'ün "neden" sorusuna bu kararın aylar önce verildiği söylenerek "Kullanıcıların kullanmayı tercih etmedikleri özellikleri çıkarıyoruz" cevabı verildi. Şifrelemenin kalkması halinde son derece kolay bir şekilde depolama birimine ulaşılabilecek.

Cihazlarının güvenliğinden büyük oranda ödünveren Amazon'un bu hamlesi elbette ki ciddi tepki topladı. Çoğu teknoloji meraklısı bu hamleyi, Apple'ın yaşadığı sıkıntıları yaşamamak amacıyla Amazon'un "kaçması" olarak değerlendiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun