Güvenlik 06 EYLÜL 2012 / 18:41

Alternatif Bilişim Derneği: "Kişisel verileri gözleyen Phorm Türkiye'de!"

"Kişisel verileri gözleyen Phorm Türkiye'de!"

Alternatif Bilişim Derneği, internet kullanıcılarını TTNET’in yeni partneri konusunda uyarıyor: Kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği için AB’de faaliyetleri yasa dışı hale gelen Phorm artık Türkiye’de.Alternatif Bilişim Derneği, Phorm konusunda Türkiye'de internet kullancılarını kişisel verilerinin gizliliğine sahip çıkmaya ve tepki göstermeye çağırdı.

Bianet'te yer alan habere göre, kişisel verilerin ve iletişimin gizliliğini ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle tepki çeken ve AB sınırlarında yasa dışı hale gelen Phorm, Türkiye'de TTNET ile faaliyetlerine başladığını duyurmuştu.

"Kullanıcının web üzerindeki davranışına göre ekranında ilgi alanlarıyla ilintili reklam gösterilmesi" (behavioral targeting) alanında uzmanlaşmış bir şirket olan Phorm, her kullanıcıya verdiği numarayla internet kullanıcısının her yaptığı işlemi izleyebiliyor.

Etkin bir fişleme mekanizması olabilir

Alternatif Bilişim, "elde edilen bilgilerin başka ne amaçla kullanıldığını bilememekte, denetleyememekteyiz" derken, bunun sadece reklamcılık için değil, devletler ve gizli servisler tarafından kullanılarak etkin bir fişleme mekanizması haline gelebileceğine dikkat çekiyor. Sistemi, "İnternette dolaşırken başınızda durup monitörünüzü izleyen bir çift göz" olarak tanımlıyor.

TTNET'in Phorm ile anlaştığı zaman GEZİNTİ adlı servisini başlattığını dile getiren dernek, gezinti.com adresinde bu konuda bir bilgi verilmese de "hizmetin Phorm teknolojileri ile sunulduğunu tahmin etmek çok da zor değil" diyor. Kullanıcılara da bir uyarıda bulunuyor:

"İstemeden yönlendirildiğiniz TTNET-GEZİNTİ sayfasını 'ilgilenmiyorum' demeden kapatırsanız, sisteme dahil oluyorsunuz."

"İnternetin geleceğini tehdit ediyor"

Alternatif Bilişim, Phorm'un zararlarını şöyle özetliyor:

"Öncelikle izleniyorsunuz. Fakat bu izleme DPI olarak bilinen teknolojilerle yapılıyor. Bu teknoloji sadece sizin bilgisayarınız ya da tarayıcınızla ilgilenmiyor. İnternet hattınızı izleyip, gelen giden tüm verilerinizi analiz ediyor.

İkinci büyük problem İnternet'in geleceğini tehdit etmesi. İnternet gayri-merkezi, kendi dinamikleri ile gelişen, tarafsız küresel bir ağdır. DPI teknolojileri ve Phorm gibi DPI kullanarak profilleme/analiz yapan firmalar bu tarafsızlığı bozmakta, içeriklere göre paketleri tasnif etmekte, kişisel verilerimizi bilemediğimiz/kontrol edemediğimiz süreçlerden geçirmektedir. Bu da net tarafsızlığını bozmakta ve ağın yapısını 'ticari önceliklere' göre şekillendirme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir."

Dernek, "Phorm'un Türkiye'deki faaliyetlerinin derhal durdurulması, TTNET ile işbirliğinin iptal edilmesi, T.C. yurttaşlarından toplanılan tüm bilgilerin imha edilmesi ve düzenleyici kurum Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve diğer ilgili resmi kurumların bu talepler doğrultusunda harekete geçmesi için" bir de imza kampanyası başlattı.

Phorm ABD ve İngiltere'de tutunamadı

Phorm ilk olarak ABD'de 121Media ismiyle ortaya çıktı. Ancak yazılım ürünlerinin doğrudan "malware" (zararlı yazılım) olarak görülmesiyle ve iletişim özgürlüğü savunucusu STK'ların mücadelesi sonucu ABD'yi terk edip İngiltere'de faaliyetlerine devam etti.

Phorm ile yaklaşık aynı yöntemi kullanan NebuAd şirketi ABD'de 30 civarında internet servis sağlayıcısıyla anlaştıktan sonra şiddetli tepkiler yüzünden önce servis sağlayıcıları teker teker kaybetti, sonra da kapanmak zorunda kaldı.

* İmza kampanyasına katılmak için tıklayın.

* Detaylı bilgi için tıklayın.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun